H. J. WESSELING 26 Februari 188112 Juni 1950 Op 12 Juni 1950 overleed te Haarlem de kunstschilder H. J. Wesseling. Met hem is een bekende figuur uit de Haarlemse kunstenaarswereld heengegaan, die ook daarbui ten door velen als een beeldend kunstenaar van talent werd erkend. Hij werd op 26 Februari 1881 geboren en reeds op jeugdige leeftijd openbaarde zich bij hem de drang kunst schilder te worden. Hij ontving zijn eerste opleiding aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. Na hier enkele jaren te hebben gestudeerd, hoopte hij aan de Amsterdamse Aca demie zich verder te bekwamen, echter noodzaakten hem de omstandigheden, dit plan te laten varen en zich in de praktijk te begeven. Hij kreeg een plaats op de ateliers voor kerkelijke kunst van Frans Loots te Haarlem en verwierf hier na enkele jaren de functie van ie assistent. De drang om zich in de vrije kunst te bewegen werd hem echter te machtig. Zo verliet hij in 1914 Loots' ateliers en vestigde zich als vrij schilder te Haarlem. Hij verwierf geleidelijk een zekere bekendheid, vooral als schilder van portretten. Hoewel hij gewoon was met vlotte toets te werken, verzorgde hij tevens de kleine détails zodanig dat hij steeds een juiste gelijkenis verkreeg. Deze bekwaamheden op 't gebied van portretteerkunst waren aanleiding dat hem achtereenvolgens de portretten der laatste drie Haarlemse Bisschoppen werden opgedragen. Behalve het portretteren naar het leven oefende hij zich in het copiëren van portretten van oude meesters en wist hij ook op dit gebied knap werk te leveren, waarvan de uitste kende copieën, die hij maakte naar enkele portretten door Frans Hals, het doorslaand bewijs gaven. Hij was een veel zijdig kunstenaar. Door het beoefenen van het vrije figuur, het landschap, het stadsbeeld, het bloemstuk en het stilleven bewees hij dit. Deze veelzijdigheid werkte mee om hem spoe dig een grote bekendheid en goede naam te bezorgen. Zijn schilderijen zijn steeds beschaafd, soms brilliant van kleur, de compositie is harmonieus en de vorm steeds goed verzorgd. Daar hij zeer productief was, heeft zijn werk bij velen in en buiten Haarlem een plaats gevonden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 31