Omstreeks 1900 begon Hoog met de rechtstreekse invoer van uitheemse bolgewassen uit hun vaderland. Hij bestu deerde hun vindplaatsen uit de botanische literatuur, en plantenzoekers als Grabber, Kronenburg, Sintenis e.a. doorzochten de steppen van Transkaspië, Turkestan en rondom het Aralmeer, Perzië en de Kaukasus op zijn aan wijzingen. Talrijke Tulipa en Iris species werden» op deze wijze in de cultures van Zwanenburg ingevoerd en vandaar over de wereld verspreid. Hoog rangschikte zich onder de botanische auteurs, door zelf de diagnose vast te stellen en te publiceren van de door hem ingevoerde nieuwe d ulpenspecies, als T ingens, T. Micheliana, T. Wilsoniana, T. Tubergeniana, T. praestans en T. Fosteriana. Ofschoon sommige dezer species weer verloren zijn gegaan, heeft Tulipa Fosteriana met haar sierlijke, grote, vurig scharlaken bloemen grote invloed ge oefend op de ontwikkeling der tulpencultuur. Door kruising met Darwintulpen-variëteiten zijn nieuwe aanwinsten ont staan, zich onderscheidend door fraai gevormde bloemen van intensief scharlaken schakeringen, welke in de toekomst voor de bloembollenhandel van grote betekenis kunnen zijn. Van de reeds vroeger bekende Tulpen verdient de her nieuwde invoer van T. Hnata en T. pulchella vermelding. Onder de ingevoerde Iris-soorten zijn vele fraaie tot de On- cocyclus-groep behorende soorten, de naar de gebroeders Hoog genoemde Iris Hoogiana, en reticulata-variëteiten. Colchicum luteum, Corydalis Ledebouriana, Crocus Scha- rojani, Scilla Tubergeniana en tal van andere voor tuinver- siering zeer gezochte bolgewassen zijn van Zwanenburg uit over de wereld verspreid. In 1947 vatte Hoog op hoge leeftijd gekomen, de resulta ten van zijn werk samen in een uitgaaf, onder de titel 'New bulbows and tuberous rooted plants'. Hoog's persoonlijk aandeel in deze invoer en zijn alge mene verdiensten op tuinbouwgebied werden door de Royal Horticultural Society te Londen tweemaal, in 1925 en in 1945, erkend door de toekenning van de Gouden Veitch Memorial Medal, een hoge onderscheiding, die slechts zelden wordt verleend. In 1935 werd hij onder de ereleden dezer Maatschappij opgenomen. i8

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 40