Mgr franciscus bernardus JOSEPHUS MARIA FILBRY 29 Juni 188322 Juli 1950 'Ik hoop in het harnas te sterven', was de wens van Pastoor Filbry. En zo is het gebeurd. Twee dagen te voren was hij nog eregast bij de prijsuitdeling op het bisschoppelijk semi narie te Heemstede, vrolijk en opgeruimd temidden van de blijde jeugd. Ja, zijn karakter was zonnig. De samensteller van het gedachtenisprentje, dat bij zijn dood werd gedrukt, legt hem terecht de woorden van Ecclesiastes III, 12 in de mond: 'En ik begreep, dat niets beter is in dit leven dan blij te zijn en het goede te doen.' Vandaar ook zijn grote verering voor die zonnige heilige van Italië, Sint Frans, en zijn wens om in het habijt van Franciscus' zonen begraven te worden. Deze apostolische blijheid verliet hem nooit, ook niet toen de ziekte, die zijn plotseling einde bracht, zijn hart reeds lang in haar klemmende greep hield. Zijn grote innerlijke en uiterlijke vreugde, waarmede onafscheidelijk verbonden was een verrukkelijke, humoristische zelfironie, werden ge dragen door een geloof, dat bergen kon verzetten, en dat hij wist over te planten in de geest en het leven van allen die aan zijn zielzorg werden toevertrouwd. Want zielenherder was Pastoor Filbry op de eerste plaats, en boven de vele eretitels van plebaan, kanunnik en monseigneur, bleef hij altijd deze aanspreking verkiezen: pastoor. I een Pastoor Filbry dan ook op die zomermorgen van de 26ste Juli langzaam het middenpad van zijn kathedraal werd uitgedragen, waren zij daar allemaal: zijn parochianen van de Bavo, zowel als zijn kudde, die hij jarenlang in de parochie van de Vredeskerk in Amsterdam had gehoed; in zo grote getale waren zij gekomen, dat de kathedraal geheel tot de hoeken gevuld was. Op zijn laatste gang door de kathedraal begeleidde hem de bisschop van Haarlem, Mgr J. P. Huibers, en het Haar lemse kapittel en de talrijke priesters, die zijn stimulerende vriendschap hadden ondervonden, nu treurend over het heengaan van een wijs raadsman en een sterke vriend. Maar misschien was nog groter het verlies voor de Vaders

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 54