en Moeders, die eerbiedig het hoofd bogen toen de baar langs hen werd gedragen, omdat zij in hem hun overleden herder betreurden, bij wie zij nooit tevergeefs om raad kwamen, ook al was zijn eerste reactie soms wat abrupt, en al kon hij in zijn karakteristieke houding, het hoofd enigszins scheef, met een groot kritisch oog als het ware door je ziel heenkijken. Met gevouwen handen baden de jongens en meisjes voor hun pastoor, die zij hadden leren kennen als een bezorgd Vader, ook al preekte hij 's Zondags wel wat lang, en al viel de keuze tussen de talrijke goede voornemens, die hij hun voor hield, wel eens wat moeilijk. De velen, die hij ook materieel gesteund had in moeilijke dagen, zonder dat iemand het wist, baden voor hun weldoe ner. Maar bovenal waren ontroerd de zieken, die hij altijd beschouwde als zijn voornaamste zorg, en die hij met punc tuele regelmaat bezocht, zelfs toen de dood reeds eenmaal de hand op zijn schouder had gelegd en de dokters hem waar schuwden zich toch te ontzien. Groot was hij ook als burger van Nederland, die in trouw aan Koningin en Vaderland in de sombere dagen van bezet ting, nooit van schipperen wilde weten, en pal stond voor de rechten van God en de mens. Met zijn niet-katholieke medeburgers van Haarlem ver enigde hij zich dan oók in het jubelend Te Deum, dat God dankte voor de bevrijding van het Vaderland in 1945. Monseigneur Franciscus Bernardus Josephus Maria Filbry werd geboren te Leiden in 1883, op de 29ste Juni, de feestdag van de twee .grote apostelen Petrus en Paulus; pries ter gewijd op 15 Augustus 1907, was hij achtereenvolgens kapelaan te VVaddinxveen, Delft en Den Haag, om daarna gedurende 10 jaar als pastoor werkzaam te zijn in de grote parochie van de Vredeskerk te Amsterdam. In 1936 volgde zijn benoeming tot plebaan van de kathedrale kerk Sint Bavo. Spoedig werd hij door de bisschop van Haarlem benoemd tot kanunnik van het Haarlems Kapittel, en daarna tot Proost van hetzelfde college. Z.H. de Paus benoemde hem tot geheim kamerheer, terwijl H.M. de Koningin hem de versierselen van officier in de Orde van Oranje Nassau verleende. Hij ruste in vrede. Th. Zwartkruis, Litt. drs

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 57