29 heimersteen, waarvan de hoogte nog wordt geaccentueerd door vier pilasters, in één stuk doorgaande van basement tot gootlijst. De kroonlijst rust op consoles. De gevel wordt ge flankeerd door zijdammen met blokken. Voor de midden travee, welke een hoofdgestel draagt met fronton, bevindt zich een hoge stoep met dubbele trap en ijzeren hek. Uiterst simpel is dus de versiering, slechts de Ionische kapitelen en de segmentvormige frontons boven ae drié ramen der middentravee verbreken de rechtlijnigheid, welke, volmaakt Hollands-deftig, de waardigheid van de eerste bewoner on dersteunt. De bouw van deze statige patriciërswoning, die plaatsvond onder leiding van de architect Abraham van der Hart, directeur van de Stadswerken en Gebouwen te Amsterdam1, werd begonnen in 1804 en voltooid in 1807. Dat de rekenin gen van een dergelijk particulier bouwwerk nog volledig aanwezig zijn, mag zeker als een unicum worden aangemerkt. Te betreuren valt het, dat met deze rekeningen niet tevens de bouwtekeningen bewaard zijn gebleven, al wordt dit gemis voor een groot deel vergoed door de tekeningen, welke worden aangetroffen in het boekwerkje van J. van Straaten 'Gron den en afbeeldingen van eenige gebouwen en derzelver bin nenwerken, ten dienste van werkbazen, en in het bijzonder tot voorbeelden voor de jeugd, welke zich op de bouwkunde toelegt', uitgegeven te Haarlem in 18122. Deze tekeningen geven van de indeling van het huis een beeld, dat zeer goed overeenstemt met de gegevens verkregen uit de bovengenoemde bouwrekeningen. De oorspronkelijke indeling was als volgt: Het onderhuis: Entree en vestibule; ter linkerzijde hiervan de Spreek kamer met kast en het Kantoor met een secreet en overwelfde brandkast; hierachter een portaal met trap en toegang tot de onder het voorgedeelte van het huis gelegen provisie- en wijn kelder, benevens een secreet voor de dienstboden; vervolgens aan de tuinzijde de keuken met overwelfde bergplaats, oven, fornuis, pompen, bijkeuken enz.; de Achtervestibule met uitgang in de tuin en de Knechts- of Kokskamer met bedstede; daarnaast de Turfkelder en verder aan de voorzijde een knechtskamer met bedstede en eindelijk de provisiekamer met de daarin behorende kasten en bergplaatsen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 59