gevend tot de Dagelijkse Eetkamer, bevinden zich de twee empire-kolomkachels, die in 1807 geleverd werden door de Doornikse firma J. Lefebvre Caters Fils. Van het interieur, zoals dat in Barnaarts dagen was, is de Salon, thans beter bekend als de 'Gouden Zaal', zelfs geheel in dezelfde staat bewaard gebleven. In deze zaal, rijkelijk bewerkt met lijsten van verguld compositiewerk, vindt men nog de originele geel zijden wandbekleding en gordijnen met draperieën. De kristallen kroon en de luchters dateren uit dezelfde tijd en ook het meubilair, bekleed met paars fluweel en witte zijde, is, behoudens enkele herstellingen en ver nieuwingen aan de overtrekken, nog het eerste, dat voor deze statiezaal vervaardigd werd door de stoffeerder J. Cuel te Amsterdam. Slechts het gespijkerde tapijt werd in later jaren vervangen door een parketvloer. De bovendeurstukken in de Grote Eetkamer, de Salon, de Dagelijkse Eetkamer en de Kleine Zijkamer, werden in 1807 geschilderd door de Amsterdamse kunstschilder A. de Lelie. Het in de Dagelijkse Eetkamer en de Vestibule aanwezige ornamentwerk in de friezen boven de deuren werd gesneden door de reeds eerder genoemde Welmeer en de kroonlijst onder het plafond van de Dagelijkse Eetkamer door de Haar lemse beeldhouwer H. P. Nijborg. De later merendeels geschilderde plafonds waren vroeger alle wit gestucadoord. De Salon is dus de enige zaal, die met de originele stoffering voor ons bewaard is gebleven. De gegevens voorkomende in de reeds eerder genoemde rekeningen van de bouw en de inrichting van dit huis stellen ons echter in staat ons ook van de stoffering der overige zalen ©p deze verdieping een beeld te vormen. Evenals in de Salon hadden ook de wanden van de Grote Zijkamer een in zes vakken verdeelde bekleding van zijden behang met draperieën, het behang in elk vak beves tigd met vijf mat vergulde knoppen met Neptunuskop en drie halve rozetten aan de onderkant, de draperie daarvoor opgehangen over twee vergulde leeuwenklauwen. De wanden van de overige zalen waren beplakt met meu belpapier, geelachtig glanzend in de Kleine Zijkamer, papier met versiering in de Spreekkamer, wijnkleurig papier (waar schijnlijk met paneelverdeling) in de Dagelijkse Eetkamer, alle met onder- en bovenrand.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 61