35 de tweede etage werd de zogenaamde Bovenmiddelkamer ge splitst in twee vertrekken. In het tijdvak gelegen tussen de verkoop van het huis door de familie Barnaart en de aankoop door de provincie Noord holland (18521880), werden aan het gebouw geen verande ringen, althans geen belangrijke veranderingen aangebracht. De meeste veranderingen heeft het gebouw ondergaan on der het beheer van de Provincie sedert 1880. Vooral het oor spronkelijke uiterlijk van de achtergevel heeft het moeten ontgelden. Reeds in het eerste onderhoudsjaar (1880) werden de ramen van de eerste en tweede verdieping van het hoofd gebouw vervangen door ramen met een andere ruitverdeling. In hetzelfde jaar werd voor het midden van de achtergevel gemaakt een balkon met balustrade, twee bordessen met trap pen en boven het balkon een markies. Ter verkrijging van een toegang tot dit balkon werd het middenraam van de Marmeren Zaal (Grote Eetkamer) vervangen door een stel glazen deuren. Nadat in 1887 eerst het oostelijk zijvak van dit balkon met een glasraam en betimmering werd afgesloten, heeft in 1897 de algehele afsluiting en betimmering tot serre plaats gehad. In 1892 werd een balkon gemaakt voor de Bibliotheek op de tweede etage. Ook inwendig werd het gebouw niet geheel in de oorspron kelijke toestand gelaten. Alle veranderingen, die werden aangebracht, hier op te sommen, zou ons echter te ver voeren. Vermeld zij slechts, dat het huis geleidelijk werd voorzien van meer moderne gemakken, zoals stromend water, gas en electrische verlichting, vervanging van de ouderwetse priva ten door waterclosets. De eerste bewoner van dit huis was de stichter Willem Philip Barnaart. Als een van de oudst bekende leden van dit geslacht wordt genoemd Willem Barnaart, vóór Mei 1626 reeds te Haarlem als kistenmaker gevestigd en oorspron kelijk van Meenen uit België afkomstig. Zijn nakomelingen vinden we echter reeds spoedig als lintwerkers, en als fabri kanten en handelaars in manufacturen. Het volgende schema, dat geenszins beoogt de volledige stamboom weer te geven, moge een en ander verduidelijken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 65