37 De stamvader van het geslacht Barnaart te Haarlem, Wil lem (a.), vindt men reeds in 1608 als inwoner van deze stad vermeld. Met diens zoon David bdie aanvankelijk het ambacht van schrijnwerker en timmerman uitoefende en die men later als lintwerker genoemd vindt, opent zich de reeks van nakomelingen, die zich gedurende meer dan 150 jaren op de textielnijverheid heeft toegelegd. Willem Davids- zoon (c.) wordt genoemd als smalwerker, lintreder en winke lier in manufacturen aan het Groot Heiligland. Deze had drie zoons, die geïnteresseerd waren, David dbij de 'lint- rederije', Jacobus ebij de 'twijnderije' en Willem eveneens bij de 'lintrederije'. Dat het de drie broeders in zaken niet slecht ging, blijkt wel hieruit, dat men ze verder nog vermeld vindt als fabrikanten en handelaars in manufac turen in compagnieschap met elkander. Sedert 1714 heeft Willem zich echter als grutter gevestigd in de Spaarnwouder- straat. Een neef, Cornelis Josua Barnaart (g.), die leefde van 16381714» was eveneens handelaar in manufacturen. Diens zaak was aanvankelijk aan het Groot Heiligland ge vestigd 'In de twee blauwe druifjes', later daar, waar 'het bonte paard' uithing. Evenals de beide zonen van David Barnaart dgenaamd David (h.) en Jan (2.), die men beide vermeld vindt als koop man in manufacturen, hebben ook de twee zonen van Jaco bus Barnaart (e.) de traditie hoog gehouden. De oudste dezer twee zonen was Abraham Barnaart die leefde van 16851745- Ook hij was koopman in manufacturen en wordt in 1719 als 'looier' en later als 'commissaris van de manufac turen' genoemd. Zijn broeder Jacobus k'handelaar en fabriqueur van zijden stoffen en garens' vindt men in 1724 eveneens als 'looier der manufacturen' vermeld en in 1728 als 'commissaris'. Abraham Barnaart de overgrootvader van Willem Philip Barnaart, trad 22 Mei 1712 in het huwelijk met Eli sabeth van der Hoeff. Zij overleed in 1721, haar echtgenoot drie jeugdige kinderen nalatende. Drie jaren daarna, op 28 Maart 1724, hertrouwde Abraham met Engeltje van Ho ven, de enige dochter van de welgestelde Isaac van Hoven, daarmede de grondslag van het vermogen voor zijn nakome lingen nog hechter makende. Uit dit tweede huwelijk is slechts één zoon, Willem mvoortgekomen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 67