Willem Barnaart, die in 1726 het levenslicht aanschouw de, huwde in 1747 met Catharina Kops. Uit dit huwelijk werden slechts twee kinderen geboren, Abraham ndie leefde van 1752—1774 en Willem Philip (0.), die leefde van 17551781. Toen Willem Barnaart min 1779 stierf, liet hij dus slechts zijn weduwe en één zoon, Willem Philip (o.), achter. Willem Barnaart (m.) vindt men vermeld als 'fabriqueur en winkelier in manufacturen', zijn stiefbroeder Jacobus die leefde van 17211759, als 'koopman en fabriqueur van garens en linten', zijn zoon Willem Philip (o.) als 'fabriqueur van garen en band'. Hoewel de fabriek van garen en band na het overlijden van Willem Philip Bar naart in 1781 nog enige tijd op dezelfde voet en onder de zelfde naam, n.l. die van Abraham en Willem Philip Bar naart, werd voortgezet, is Willem Philip toch de laatste Barnaart geweest, die zich op deze tak van nijverheid heeft toegelegd. Diens zoon, eveneens Willem Philip pge naamd, had, zoals verder blijken zal, andere ambities. De vraag, in hoeverre de tijdsomstandigheden, zoals de teruggang van de algemene welstand gedurende de 18de eeuw en de opkomende concurrentie van Engeland, hier hun invloed hebben doen gelden, dan wel dat motieven van meer persoon lijke aard tot deze koersverandering hebben geleid, moet echter onbeantwoord blijven. Hier zij slechts vermeld, dat, hoewel de bloei van Haarlem in de 18de eeuw aan het tanen was, het aanzien en de rijkdom van het geslacht, dat in de aanvang van de 19de eeuw in Willem Philip Barnaart, de enig overgebleven afstammeling der familie te Haarlem, een waardig vertegenwoordiger vond, steeds meer is gestegen. Het geringe kindertal zal zeker een gunstige invloed gehad hebben op de groei van het vermogen der Barnaarts, dat gedurende enkele geslachten zelfs onverdeeld in één hand is gebleven. Engeltje van Hoven toch, buiten gemeenschap van goederen gehuwd met Abraham Barnaart en enige en universele erfgename van het vermogen van haar vader, heeft in 1759 als haar enige en algehele erfgenaam nagelaten haar enig kind Willem Barnaart, van wie erfgenaam is gebleven diens weduwe Catharina Kops, die op haar beurt in 1792 als enige en universele erfgenaam heeft nagelaten haar klein zoon en enige descendent Willem Philip Barnaart. De 28ste November 1781, kort na de dood van zijn jong

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 68