2i April 1807 aan Haarlem bracht, had slechts een uur ge duurd. Daar deze ontvangst de stad veel geld had gekost en het te voorzien was dat de Koning een volgende keer langer zou vertoeven, werd de Luitenant-Kolonel der gewapende Burgerwacht Barnaart (de latere maire) verzocht om in een dusdanig geval de Koning te zijnen huize te willen recipië ren, hetgeen Barnaart 'op de gracieuste wijze' op zich nam. Dit tweede bezoek vond plaats op 27 en 28 April 1807. De Koning arriveerde op Maandag 27 April 1807 des avonds omstreeks half negen met zijn gevolg aan de Spaarnwouder- poort, werd door een daartoe benoemde commissie begroet en is vervolgens bij toortslicht gereden naar het huis van Barnaart aan de Nieuwe Gracht, die voor deze gelegenheid aan weerszijden met lampions aan de bomen was geïllumi neerd. De volgende dag bracht de Koning met Barnaart, van Marum en een Commissaris uit de Raad o.m. een bezoek aan het huis van Hope (het 'Paviljoen Welgelegen'), het Teijlermuseum en het gebouw der Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen. Daarna keerde de Koning weer naar het huis van Barnaart terug, bezichtigde aldaar nauwkeurig een verzameling stukken betreffende de uitvinding der boek drukkunst door Laurens Koster en vertrok na inspectie van de Burgerwacht weer naar de Residentie. Allan4 verhaalt, dat ten behoeve van Lodewijk Napoleon zelfs een der ap partementen in Barnaarts woning op recht vorstelijke wijze werd ingericht. In de rekeningen van de stoffering wordt hiervan echter geen enkel bewijs aangetroffen. De inrichting van de Statiezalen op de hoofdetage was met uitzondering van de Salon reeds voltooid aan het einde van het jaar 1806, die van de Salon en de Logeerkamers op de tweede etage moest nog plaatsvinden na April 1807. Nadat Jhr Willem Philip Barnaart de 11de Februari 1851 op de huize de Vogelenzang was overleden, werd in 1852 het huis aan de Nieuwe Gracht door de erven van Bar naart5 verkocht aan Willem Henry Koppiers te Utrecht, die het in 1868 weder overdroeg aan Mr Tjepke Mulier te Haarlem. Mulier heeft dit huis bewoond tot 1880. Het is in dit huis, dat de bekende, in 1865 geboren, sportman Pim Mulier, de inspirator van de eerste Elfstedentocht per schaats 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 70