42 zalen op de hoofdverdieping worden aangevuld met passend meubilair en wederom worden ingericht met de stijlvolle interieurs behorende tot de tijd, waarin het pand werd ge bouwd. Op de bovenverdieping van het huis zou ook de slaapkamerinrichting van die periode worden gedemon streerd, waartoe de 'historische vertrekken' uit het Paviljoen zouden worden overgebracht. De overige op deze verdieping nog beschikbare vertrekken zouden worden bestemd voor het tentoonstellen van kleinere museumverzamelingen en his torische collecties. Is met de verwijdering van de 'historische vertrekken' uit het Paviljoen enerzijds een band met het verleden verbroken, anderzijds mag aan het behoud dezer vertrekken in dit ge bouw geen al te grote waarde worden toegekend. De Napo leonskamer is nimmer het slaapvertrek van Lodewijk Napo leon geweest. En al zijn dan ook de Vertrekken van Prinses Wilhelmina werkelijk door haar als slaapkamer en kabinet gebruikt, het oorspronkelijk karakter dezer vertrekken is reeds sinds lang verloren gegaan. Immers de meubilaire goederen, behoord hebbende tot het particuliere bezit van Prinses Wilhelmina, zijn vóór 1830 alle naar Den Haag teruggezonden. Het in de Prinsessekamer staande ledikant met behangsel is niet het oorspronkelijke, doch werd gemaakt en geleverd in 1917 tegelijkertijd met twee stel overgordij nen met draperieën voor die kamer. De overige meubelen in deze vertrekken hebben alle deel uitgemaakt van de oor spronkelijke meubilering door de familie Hope. De in de zo genaamde Napoleonskamer aanwezige meubelen, alle afkom stig uit andere ruimten van het Paviljoen6, zijn bijeenge plaatst in dit vertrek met de bedoeling het in te richten in de stijl van het Keizerrijk en daar langzamerhand een en ander bijeen te brengen ter herinnering aan Lodewijk Napoleon, die eigenaar is geweest van het Paviljoen en het enige tijd heeft bewoond. Dit vertrek zou dus in het huis aan de Nieuwe Gracht, waar Lodewijk Napoleon reeds heeft vertoefd voor dat hij eigenaar werd van het Paviljoen, als herinnering zeker even goed op zijn plaats zijn geweest. Zou men er bovendien in slagen, in de museumvertrekken van het huis aan de Nieuwe Gracht, de tentoonstelling van de collectie stukken betreffende de uitvinding en de ontwik keling van de boekdrukkunst te verwezenlijken, dan werd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 72