43 hiermede nog een herinnering vastgelegd aan het verblijf van Lodewijk Napoleon, voor wie men in 1807 deze ver zameling, of althans een groot deel daarvan, geëxposeerd heeft in dit zelfde huis. Alle goede voornemens ten spijt, is er van de stichting van een Empire-museum te Haarlem weinig terecht gekomen. Wèl is het gebouw voor een groot gedeelte in zijn oorspron kelijke staat hersteld geworden, wèl zijn de historische ver trekken in het Paviljoen voor het publiek gesloten en meubi lair en stoffering van die vertrekken, in afwachting van de nieuwe bestemming, elders opgeslagen, maar het verdere herstel in de oude luister van Barnaarts woning aan de Nieuwe Gracht is tot nu toe achterwege gebleven. Ondanks het streven zulks te verhinderen is men er ten slotte toe moe ten overgaan het gebouw voorlopig te verhuren aan een han delsonderneming, die er inmiddels toonzalen heeft ingericht. Als gevolg van het niet tot uitvoering komen van dit mu seumplan heeft Haarlem uiteindelijk zelfs een bezienswaar digheid verloren door de sluiting van de 'historische vertrek ken' in het Paviljoen Welgelegen. K. Blauw (1) Abraham van der Hart was tevens de bouwmeester van het in 1794 ge bouwde perceel Spaarne 17, sedert 1841 de zetel van de Hollandse Maatschap pij der Wetenschappen. (2) Dit boekwerkje is aanwezig in het gedeelte van de provinciale bibliotheek dat in 1920 is overgebracht naar het Rijksarchief. (3) Anna Cornelia Druijvesteijn was een stiefzuster van Willem Philip Barnaart, wiens moeder, na het overlijden van haar eerste echtgenoot in het jaar 1781, is hertrouwd met Jan Willem Druijvesteijn op 12 September 1784. (4) F. Allan. Geschiedenis en beschrijving van Haarlem, 1874. Deel I, blz. 430. (5) Willem Philip Barnaart is tweemaal gehuwd geweest. Uit zijn eerste huwelijk had hij 6, uit zijn tweede huwelijk 8 kinderen. Bij zijn overlijden waren van deze kinderen nog 3 respectievelijk 7 in leven. (6) Ook het empire-ledikant heeft oorspronkelijk deel uitgemaakt van de meubilering van dit gebouw. Het werd echter met vele andere meubelen in 1829 verkocht en is in 1895 weder aangekocht geworden uit het bezit van de familie Korthals Altes.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 73