- 46 - vaagheid ligt steeds bij de lezer, die als hij iets leest, een vorig trekje dat daarbij behoort, al weer vergeten is. Van Schendel schrijft vanuit een vaste en klare visie, al zijn personen en hun onderlinge relaties staan hem helder voor ogen en men zal hem niet gauw op een inconsequentie of tegenspraak betrap pen. Maar met dat al stelt hij hoge eisen aan het voorstellings vermogen en het geheugen van zijn lezers. De lectuur van zijn boeken eist diepe aandacht en concentratie. Wanneer men de gegevens die in 'Een Hollands drama' verspreid liggen, bij elkaar zet, is het mogelijk precies de tijd te bepalen waarin het verhaal zich afspeelt. Het begint op de dag dat Floris Berkenrode geboren wordt, het eindigt op de dag dat hij sterft in het brandende huis. Hij is dan 22 jaar (P- 233Als hij 21 is (p. 162), is zijn oom Gerbrand 58 (p. 147)> zij schelen dus 37 jaar. Gerbrand Werendonk is ge boren op 19 Januari 1835 (P- 5): dit is het enige jaartal dat in het hele boek voorkomt. Uit deze gegevens kan men gemak kelijk afleiden, dat het boek speelt tussen 1872 en 1894. Ner gens komen andere leef tijdsopgaven met deze chronologie in strijd. Gerbrands halfbroer Diderik, 10 jaar jonger dan hij, wordt verschillend van geloof, veel nauwgezetter dan zijn broers; hij voelt zich waardiger als ouderling. Diderik doet blijkbaar mee aan de Doleantie (1886). Alleen de vermelding van de Wereldtentoonstelling in Amsterdam aan het eind van het boek klopt niet. Volgens Van Schendel moet die dus 1893 geweest zijn. Bij mijn weten heeft Amsterdam omstreeks dat jaar geen Wereldtentoonstelling gehad, wel in 1883 en 1909. De voornaamste plaats van handeling is het huis van de Werendonks, gelegen in de Kleine Houtstraat, het gedeelte tussen Gedempte Oude Gracht en Gasthuisvest. Het huis ligt dicht bij de Gortestraat en is te zien vanaf de hoek van de Gracht. Naarmate Floris opgroeit, breidt zich het toneel van de handeling uit over de stad en de omgeving, tot Zand- voort en Bennebroek toe. Wanneer we nu het beeld van het Haarlem van 1872— 1894 dat uit 'Een Hollands drama' voor ons oprijst, willen toetsen op zijn waarheidsgehalte, dan is dat betrekkelijk ge makkelijk. Behalve een kaart van Haarlem uit die tijd heb ben we slechts de alleraardigste Haarlemse jeugdherinnerin gen op te slaan van wijlen de heer J. L. Tadema en van Dr

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 76