BLOEMENHEUVEL EN HET ANKER De oplossing van de reeds sinds 1908 hangende 'raadhuis- quaestie' is door de gemeente Bloemendaal thans een stap naderbij gebracht als gevolg van de aankoop van Bloemen- heuvel; nu het oude gebouw toch wel een deel zal gaan vor men der nieuwe raadhuisbehuizing, is het goed, dat aan het verleden daarvan en van de naaste omgeving, wat meer be- kendheicLwordt gegeven. Die kleine, afgeplatte heuvel ten Westen van de weg tussen Overveen en Bloemendaal, was in het begin der 19de eeuw van de Overveense kleerbleker: J. Roelofs, nog een der wei nigen, die zijn bedrijf, dat ten Oosten van de Bloemendaalse- weg in de 'Dompvloed' lag, door de Napoleontische tijd had weten heen te brengen. Daar reeds circa 1760 het verval der blekerijen was begonnen, is het niet te gewaagd te veronder stellen, dat Roelofs, toen hij op 11 September 1820 voor 1400,aan Mr Willem Otto Berg (17831841) te Am sterdam, die heuvel verkocht behalve door de Bloemen- daalseweg, verder rondom belend door de gronden van Mr Bergs zwager: Josua van der Poorten van Vollenho ven1 begon met het geleidelijk aan liquideren van zijn grondbezit, gedwongen door de tijdsomstandigheden, en zijn 'droogberg' het eerst van de hand deed. Het bezit van die kleine heuvel met fraai uitzicht op de lage landen en de stad Haarlem in het verschiet, maakte Mr Berg de uitvoering mogelijk van zijn reeds te-voren gekoes terd plan er een huis op te bouwen; op 1 September 1820 al werden de voorbereidingen daartoe getroffen en werd be gonnen met de bouw van het tegenwoordig nog bestaande, 'ietwat gedrukte huis, met zijne trotsche kolonade', zoals Al lan2 schrijft, die kiesheidshalve verzwijgt, dat de statige zui len van hout zijn, geverfd en daarna met zand bestrooid, om de illusie van zandstenen pilaren te wekken. En dan om dit huis de legende: slechts de Zuidelijke vleugel van een 'bui tenpaleis' zou het zijn; er had een entrée met koepel en dito vleugel bijgehoord, maar toen die ene vleugel klaar was, stond de bouwheer voor een financiële débacle, en werd alles

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 81