verkocht. Wat er van zij, Bloemendaals historie zou een ver haal armer zijn, als kwam vast te staan, dat Bloemenheuvel Bloemenheuvel was en niet een gedeelte er van! Om nu ook voor het vervolg dat uitzicht veilig te stellen, had Mr Berg bij evengenoemde koop weten te bedingen dat Roelofs zijn vóór Bloemenheuvel liggende gronden niet zou bepoten met enig gewas, dat hoger zou kunnen groeien dan negen Rijn landse voeten (circa 2,80 m)- Van diens weduwe Anna Maria Eeckhoff, koopt hij op i September 1825 nog enkele per celen grond, en weet tevens van haar een voorkeursrecht te krijgen op haar overige gronden in de 'Dompvloed', voor het geval ze tot verkoop zou willen overgaan. De aanleg van de plaats geschiedde door J. D. Zocher, die de reeds bestaande waterpartij in zijn plan opnam. Het is waarschijnlijk, dat de gegraven vijver vroeger als reservoir dienst deed voor de giet- sloten, die de bleekvelden in de 'Dompvloed' van elkaar scheidden3. En dan valt als een kaartenhuis alles ineen; binnen het jaar is het nieuwe buiten in andere handen overgegaan; op 11 Augustus 1826 verkoopt de Haarlemse makelaar: Willem van der Vlugt, op het Spaarne, als gemachtigde van Jhr Mr W. O. Berg, Heer van Dussen-Muilkerk4, de hofstede: 'Bloemenheuvel' voor 25.000,aan Reijnhardina Maria Elisabeth Meurs, echtgenote van Jhr Mr Paulus Repe- laer van Spijkenisse, en eerder weduwe van Nicolaas Laurentz Robatel, onder de wonderlijke conditie, dat de koopsom moet worden voldaan 'in goede gemunte Holland- sche geldspeciën en geenszins met eenig gangbaar papieren geld, alware het ook door de Hoge Overheid in omloop ge- bragt of gewettigd'. In de lijn van haar rechtsvoorganger gaat Mevrouw Repe- la'er door met het aankopen van gronden. Op 27 Februari 1828 verwerft ze van de ons reeds bekende familie Roelofs: een strook duingrond, leggende voor de geheele uitgestrekt heid van de Hofstede Bloemenheuvel, tusschen de straatweg naar Bloemendaal en de grond van de Vrouwe Koperesse, als mede voor de grond en 't gebouw van 't Buitenverblijf Bui ten Twist, over 't welk het voetpad naar Bloemendaal legt', onder beding: 'dat de voormelde grond voor 't woonhuis van het Buitenverblijf Buiten-Twist, niet zal mogen worden be plant, tot zulk een Hoogte, dat daardoor het gezigt op de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 82