55 van een ijzeren raster had laten voorzien, ter vervanging van de houten, stierf in April 1891. Hij had aan zijn geboortestad Amsterdam een half millioen gulden voor uitbreiding der ziekenhuizen vermaakt, terwijl hij zijn echtgenote o.m. het vruchtgebruik op Bloemenheuvel naliet. De plaats is sinds 1879 steeds verhuurd en wel het eerst aan Mevrouw de Wed. Francis Melvil, geb. Louise Sil- lem, eerder weduwe van J. J. Luden en zuster van Mevr. Borski-Sillem. Zij overleed daar op 2 September 1896. 'Bij Mevrouw Melvil', schrijft Mr H. P. G. Quack in zijn 'Her inneringen', 'ontmoette men steeds verwanten uit Parijs. Wij noemen de Cavaignacs, de Benonvilles. Ook Paul Dubois, de groote beeldhouwer, en tot aan zijn dood in 1905 directeur der Parijsche Academie van Beeldende Kunsten, was door de Cavaignacs daar een zijner zoons met de dochter van Cavaignac huwde een goede bekende, en vond op Bloemenheuvel, het bevallige buiten van Mevrouw Melvil, bij Haarlem, jaarlijks kennissen en schilders uit Parijs, onder wie Emile Michel het meest aantrok. Kortom men leefde in dien kring grootsteeds, min of meer interna tionaal, in een atmosfeer van goeden toon en smaak. Bij Me vrouw Melvil ging de dagelijksche samenspraak bijna altijd in het Fransch over.'7 Haar groot mahoniehout empire- ameublement, dat steeds op Bloemenheuvel had gestaan, be vond zich nog in Augustus 1939 op het Huis Nijenhuis te Diepenheim, in het bezit van L. H. Graaf Schimmelpen- ninck, kleinzoon van haar tweede man uit diens eerste hu welijk en achterkleinzoon van de Raadpensionaris der Ba taafse Republiek. Verder noemen we als huurder de likeurstoker: C. N. J. Moltzer, firmant in 'Lucas Bols', die er vele jaren 's zomers woonde. Hem volgden o.a. de Heren J. C. Veth en A. Ta- meling, terwijl het huis na de 2e wereldoorlog nog tijdelijk een onderkomen heeft geboden aan employé's van de K.L.M. Toen in 1899 scheiding en deling plaatsvond der nalaten schap van Johannes Borski op 18 Januari van dat jaar was ook zijn vrouw overleden werd zijn nicht Mevrouw J. J. Borski, wed. D. van der Vliet, eigenares van Bloemen heuvel. Zij deed omstreeks die tijd het schuin tegenover Buy- ten-Twist aan de Bloemendaalseweg gelegen gelegen tuin baashuis bouwen, weleer bewoond door de ervaren tuinbaas

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 87