56 I. Jager. Bij haar dood in September 1912, kwam het buiten in het bezit van Mevrouw O. C. A. Burdetvan der Vliet, die het bij haar overlijden op 25 Augustus 1941 naliet aan haar zoon W. Burdet l.i. Op 15 December 1950 transporteer de hij Bloemenheuvel aan de gemeente Bloemendaal. Jarenlang is bij Bloemenheuvel als moestuin in gebruik geweest een stuk laag land ten Zuiden van de tegenwoordige Dompvloedslaan gelegen. Daarvan was in April 1774 eigenaar geworden Jan Justus van Wijk te Amsterdam, die in de volgende jaren op een gedeelte ervan een bescheiden buiten plaats heeft gesticht, maar die op 7 Januari 1779 zijn: 'nieuw aangelegd Buitenverblijf met desselfs Heeren Huizinge, ver dere getimmertens, moestuin, bepooting en beplanting; Als mede een Waterrijke Kleerblekerije8 met desselfs Huizinge, Wasch en Spoel Huis, stallingen, en verdere getimmerte, met twee bleek-velden, Kraak en duyn, alsmede een stuk weyland, groot 461 roeden, alles gelegen in den banne van Tetterode (Overveen) in den Dempvloet,' alweer verkocht voor ƒ8000,— ten overstaan van Schout (F. A. de Génestet) en Schepenen van Tetterode, Aelbertsberg en de Vogelenzang, aan Mr An thony Pannekoek te Amsterdam. Van de Raad en Advocaat-Fiscaal der Admiraliteit te Am sterdam, Mr Jacob Boreel, eigenaar van Elswout en van o.m. de duinstreek 'Het Swarte Veld' tussen Kraantje Lek en de Kleverlaan gelegen kreeg Mr Pannekoek op 22 April 1784 tegen een jaarlijkse recognitie van 12,twee morgen duin in erfpacht, tegenover zijn plaats. Hij noemt zijn buiten: 'Vreedensrust' en verkoopt het na een nog geen vijfentwintig jarig bezit, op 7 April 1803, voor 6.300,aan Johannes Michel Reese, gehuwd met Maria Fockelina van Wijk. Op de bij 'Vreedensrust' behorende gronden heeft Reese een blauwselfabriek opgericht en gedreven, een concurrent dus van het Bloemendaalse 'Blauwsellust'. Floreren deed die fabriek echter niet erg: een hypothecaire obligatie van 9000,drukte op Reese's bezit sinds 2 April 1807, en op 30 Januari 1815 verkoopt hij toen Controleur der Indirecte Belastingen zijn gronden met opstallen, 'geapproprieert tot een Blaauwsel-Fabriek', voor een bedrag van 9.000,— te voldoen aan de hypotheekhouder Cornelis van Rossum te Den Haag, aan Isaac Jan Alexander Gogel, gehuwd met Catharina van Hasselt, en Minister van Financiën tijdens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 88