- 8 - Gaan we naar buiten dan staan wij voor het standbeeld van Lourens Coster in 1904 na het verschijnen van Mr Char les Enschedé's studie over de boekdrukkunst uitdrukkelijk als de uitvinder door de vereniging gehuldigd met een lauwer krans. Ge ziet dat de beslissing toen te nemen gemakkelijker viel dan thans, al hebben wij als goede Haarlemmers ons hart aan Coster verpand. Maar wenden we ons naar het Stadhuis, in 1914 door ons weder van een toren voorzien, een getrouwe copie van zijn voorganger. In dat stadhuis zetelt de burgervader en zolang deze door H.M. de Koningin werd benoemd, hebben wij het voorrecht gehad de eerste burger als onze erevoorzitter te mogen betitelen. Zeer zeker was dit een ere-ambt, maar wij prijzen ons gelukkig deze erevoorzitters tevens te mogen her kennen als onze medestanders en medewerkers. Ook U Mijn heer de Burgemeester maakt geen uitzondering op de regel, evenmin als Uw voorganger, thans Commissaris der Koningin in Noordholland, die met zijn functie het ere-voorzitterschap voor dat van beschermheer wel heeft willen verwisselen, daarmede een tweede traditie voortzettend. Ter ere van de feestelijke gebeurtenis heeft het bestuur gemeend niet beter te kunnen doen dan een nieuwe uitgave te doen verschijnen, en wel een rijk geïllustreerd werkje over de Haarlemse Hofjes, geschreven door Mejuffrouw Kurtz. Hiermede wordt de eerste publicatie van de vereniging, die van Ds Craandijk, en welke reeds jaren was uitverkocht, ver vangen. Het was het bestuur een grote eer en groot genoegen, Mijn heer de Burgemeester, U bereid gevonden te hebben, met een Ten Geleide deze feestuitgave te introduceren. Deze uitgaaf is zo tijdig gereedgekomen, dat ik U thans het eerste exem plaar kan overreiken. Het Bestuur hoopt zeer, dat U dit wel zult willen aanvaarden. Ook van de wethouders en gemeenteraadsleden mochten wij vrijwel steeds hulp ontvangen evenals begrip voor onze wensen. En hoe kon dit ook anders, daar onze eerste voorzitter en mede-oprichter, de heer Johs de Breuk ook het wethouder schap van deze Gemeente gedurende tal van jaren vervulde. Eertijds bevatte het stadhuiscomplex de Schneevoogt- kamer, het heiligdom van de heer C. J. Gonnet, waar regel matig bestuursvergaderingen en kunstbeschouwingen wer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 18