- 9 - den gehouden, evenals tal van voordrachten, waartoe steeds de ruimte welwillend door het College van Burgemeester en Wethouders werd afgestaan. Gaan we nu de Jacobijnestraat in dan passeren wij de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal, talloze jaren de zetel van wijlen J. D. Rutgers van de Loeff, penningmeester van 1907—1942, schrijver van een onzer uitgaven en volijverig bestuurslid, welke beide laatste kwaliteiten ook aan wijlen H. E. Knappert toekwamen, die na de heer Gonnet de scepter over het Gemeentearchief zwaaide. Links zien we de bureaux van Openbare Werken, welke dienst zich door bemiddeling van de heren Dumont, Fried- hoff en Breuning verdienstelijk maakte en maakt voor ons en in welk gebouw de Schoonheidscommissie tevens is gehuis vest, tot welker totstandkoming de vereniging van harte heeft medegewerkt. Aan het einde of eigenlijk het begin van de straat zien wij het pand van Boekhandel De Vries in 1928 mede door ons hersteld en nr 1 de slager op de hoek kwam in 1910 op de- zelfde wijze tot stand. Via de Oude Gracht wij keren het Postkantoor de rug toe met zijn herstelde gevels, waarmede wij zonder uit zondering bemoeienis hadden, komen we op de Botermarkt, wenden ons van Vroom en Dreesmann af waar nr 25 thans de winkel van De Gruyter in 1908 door onze hulp werd gerestaureerd, nadat een jaar te voren nr 27 op dezelfde wijze was hersteld. In de Gierstraat treffen wij een troosteloze muur aan, na dat in 1946 het pand op de hoek van de Breestraat ondanks de pogingen van Gemeente en Rijksmonumentenzorg werd ge- amoveerd. Dit brengt ons nog eens in herinnering hoe drin gend noodzakelijk een plaatselijke monumentenverordening wel is. Verderop wisten wij vrijwel gelijktijdig een tweetal gevels voor een ontsierende verflaag te behoeden. In de Doelstraat op nr 35 treft ge een naaimachinehandel aan, welks eigenaar U vol trots zijn huis zal tonen, dat in 1949 in de oorspronkelijke bouwwijze van de gevel kon worden hersteld, dank zij een bijdrage van onze Stichting 'Restauratie fonds Vereeniging Haerlem', welke met steun van Rijk en Gemeente in de restauratiekosten van die percelen bijdraagt, waarvoor van overheidswege geen hulp wordt verleend. Deze S

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 19