- 11 - ritus de societate ging hij in 1949 van ons heen. Door de Frankestraat, waar sedert de oprichting de directie van De Erven F. Bohn de 41 uitgaven en 22 jaarboeken met ijver heeft verzorgd en verkocht en waar de heer M. hHeems kerk de ledenadministratie op nauwkeurige wijze meer dan 45 jaar voert, komen wij in de Anegang en in de verte zien we nog juist Warmoesstraat 5, het pand met de merkwaardige knik in de gevel en de kozijnen, gelijk ge zelden in ons land zult aantreffen. In 1933 konden wij dit huis in handen spelen van de huidige eigenaar en voor afbraak behoeden. Bij de Melkbrug woonde eens gelijk de steen aangeeft Jan de Lapper, maar wij schromen ons niet ook wel eens iets at te breken, waartoe Dr M. G. de Boer ons in 1940 aanzette door de ware aard van deze 'held' te tonen. Weg is de held, slechts de stenen getuigen nog van een legende, welke tot voor tien jaren ware historie heette te zijn. Mede dank zij onze bemoeiingen is de gevel van liet Leger des Heils (Spaarne 106) nog wat hij is, nadat m 1932 donkere wolken zich hadden samengepakt. Het pand op de hoek van de Berkenrodesteeg werd in 1949 op zeer gelukkige wijze door de Gemeente hersteld, nadat wij ons ongeveer 10 jaren met ongerustheid hadden afgevraagd, wanneer de toenemende bouwvalligheid een einde zou nemen. Tegenover de Gravestenenbrug uiterlijk in oude pracht, ligt de prachtige trapgevel (Spaarne 108) in 1924 door de Ver eniging Hendrick de Keyser op ons aandringen gekocht voor welker koop de Vereeniging Haerlem zich door deelneming in een obligatielening interesseerde. Tevens zien we de Houtmarkt en ook daar een huis van de Vereniging Hendrick de Keyser in 1932 met onze hulp geres taureerd (nr 17). Keren we op onze schreden terug dan aanschouwen we het water van deBakenessergracht voor welker behoud we in 1937 pal stonden. Aan de restauratie van de Bakenesserkamer (1942) en die van de Waalse Kerk (1933) gaven we steun. Thans keren wij terug naar de Grote Markt na een blik te hebben geworpen op de drukkerij van de firma Joh. Enschede en Zonen, onze drukkerij, de plaats waar thans ook onze pen ningen met zorg worden beheerd. Het verdroot het bestuur reeds lang, dat de plek, waar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 21