- 13 - veertig jaar eerder over dezelfde Haringbuys met de eigenaar hadden overlegd, om nodige voorzieningen te treffen. In 1909 vestigde de heer Gonnet reeds de aandacht op de overblijfselen van het kasteel te Heemstede. In 1941 en 1942 verzochten we dm maatregelen tegen verder verval en ver kregen daartoe de medewerking van de eigenares en het Ge meentebestuur van Heemstede. Wij wisten te bewerken dat een aantal Delftse studenten als studieobject het geheel op maten. En toen na de oorlog de Vereniging Oud Heemstede- Bennebroek zich het lot van het Slot aantrok, wisten wij het in veilige handen. Berkenrode en Manpad werden in de industrialisatie be trokken. We vroegen en verkregen zekerheid voor het be- Voor de molen De Eenhoorn verleenden we hulp in 1925 en 1936 en toen deze in 1949 door de Vereniging De Hol landse Molen aan particuliere handen werd overgedragen, wisten we ook deze veilig voor de toekomst. In 1924 vatte de eigenaar van het huis te Zaanen het plan op dit woonhuis af te breken. Wij wisten dit te voorkomen, ja te bewerken, dat de eigenaar het aan de Gemeente afstond. Nu siert het Haarlem-Noord en dient het de inwoners als fi liaal van de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal. Thans gaan onze gedachten naar hen, die de vereniging stichtten en door hun werken de huidige leden een aanwij zing hebben gegeven hoe te handelen en door het door hen gegeven voorbeeld een prikkel op de ingeslagen weg voort te gaan. Onze dank gaat verder uit naar magistraten, ambtelijke instellingen, gemeentelijke instanties, aan onze leden en aan onze concierges, die allen er toe hebben bijgedragen, dat Haerlem heeft kunnen worden wat zij is. Naast hen en zeker niet in de laatste plaats noem ik de plaatselijke en landelijke gelijkgestemde verenigingen en bonden. Eensdeels zijt ge iets ouder van jaren, maar meren deels zijt ge jonger. Voor onze oprichting is geen direct aan wijsbaar feit. Onze oprichting zat in de lucht, teveel was ver nield, verloren gegaan of zonder kennis van zaken veranderd. Het behoud van het karakter van onze Oudhollandse stad en van de fraaie omgeving werd hoe langer hoe noodzakelijker en aan deze nood heeft ook Haerlem haar ontstaan te danken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 23