JOHANNES CORNELIS VAN DIJK 24 Januari 1882—7 April 1951 De levensloop van Ds J. C. van Dijk is in weinige woorden verteld. Zijn jeugd bracht hij door in Groningen, waar zijn vader, Prof. Isaac van Dijk, hoogleraar was in godsdienst geschiedenis en godsdienstwijsbegeerte. Na daar afgestudeerd te zijn werd hij in 1907 predikant in Roosendaal (bij Arn hem), waar hij spoedig huwde met Jonkvr. C. L. van Vierssen Trip. Veertien jaar bleef hij hier. Na vervolgens enkele jaren in Den Haag predikant te zijn geweest werd hij in 1923 be roepen naar Bloemen-daal, welke gemeente hij diende tot zijn emeritaat in 1947, en waar hij nadien bleef wonen. Maar hiermede is over de persoon van Van Dijk nog niets anders gezegd dan dat hij predikant was. En dit was hij met volle overtuiging. Maar op een heel bijzondere wijze. Naast zijn vaste overtuiging had hij een schroom om op al te ge makkelijke wijze over het heilige te spreken, en een afkeer van iedere gemakkelijke stichtelijkheid; naast zijn zekerheid omtrent het absolute, was hij diep overtuigd van het betrek kelijke van al het menselijke, van onze woorden en daden; naast zijn ernst, en naast zijn zorgen, die hem niet bespaard zijn, had hij een bijzondere humor en blijmoedigheid, die telkens ook door de ernst heen speelden. En behalve dominee was hij ook literator. Hij kende de moderne literatuur, hield er van en schreef er over. Maar vooral: hij schreef, in allerlei bladen, talloze stukjes, fijne meditaties, met eigen stijl; vaak kleine kunstwerkjes. Hij gaf een fraaie vertaling van Jaspers': Wijsgerig Geloof. En hij had een open oog voor de kunst, voor de schoonheid. De kracht van zijn overtuiging toonde hij in zijn fiere hou ding tegenover de bezetter, in 1942. Van Dijk was voorzitter van het bestuur van de gestichten Meer en Bosch en Bethesda Sarepta voor epileptische patiënten Door geïntrigeer van N.S.B.'ers, die allerlei moeilijkheden hadden veroorzaakt, was het zover gekomen, dat de bezetter het bestuur afzette en een N.S.B.-bestuur benoemde. Wat, met de bekende nazi theorieën, niet alleen volkomen in strijd was met de Christe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 32