EMILE ERENS 27 April 1865-16 April 1952 De zestiende April 1952 overleed op het Oude Slot te Heemstede de Hagiograaf Emile Erens op de leeftijd van 86 jaar, waarvan hij er 75 te Heemstede woonde. Emile Erens, de jongere broer van Frans de letterkundige uit de school der tachtigers, werd uit een oud Limburgs ge slacht geboren te Schaesberg (L.), hij doorliep het gymna sium te Rolduc, besloot notariaat te studeren, moest echter om zijn broze gezondheid deze studie opgeven. Hij werkte enige tijd in de plantentuin te Keulen, vervolgens in de om geving van Brussel en vestigde zich in 1894 te Heemstede waar hij, op een stuk grond dat hij van Mevrouw Dolleman Thierry de Bye, de toenmalige bewoonster van "t Clooster' verwierf, enige kassen bouwde en daar tomaten en andere vruchten teelde, die naar België uitgevoerd werden. Later legde hij zich toe op het kweken van rozen en in 1910 begon hij, als een der eersten, Amerikaanse anjers te kweken. Hoe belangrijk deze bezigheid was en met hoeveel liefde volle aandacht Erens zich aan deze taak wijdde de tijd die hem restte gaf hij aan zijn boeken, die, als een ander soort bloemen verzorgd door zijn voorzichtige waakzaamheid aan zijn geest ontsproten. Nadat, in de loop der jaren, verschil lende artikelen, vertalingen en korte verhalen van zijn hand waren verschenen, publiceerde Erens in 1925 zijn eerste Hagiografie 'De Heilige Pelgrim' Joseph Benoit Labre. Het is karakteristiek voor Emile Erens dat hij zich tot de su blieme figuur van deze grote eenzame voelde aangetrokken. Hij vond natuurlijk in Nederland een beperkte lezerskring, voor wie echter deze met klare eenvoudige taal opgebouwde figuur onvergetelijk werd. Het was voor de toen reeds zestig jarige Erens een grote voldoening dat het juist de jongeren waren waar hij begrip en waardering vond, met name bij de groep van 'Die Gemeenschap' die zich in die jaren geducht roerde in het Rooms Katholieke leven. Ook in latere jaren kwam deze waardering tot uiting toen o.a. de Haarlemse Sociëteit Teisterbant aan Emile Erens het erelidmaatschap aanbood. In 1937 verscheen De Pastoor van Ars, Saint Jean Marie Baptiste Vianney, in 1941 Kluizenaressen en in 1949

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 38