- 25 - Uit het leven van Marguerite Marie Alacoque. Emile Erens verwierf zich met deze boeken een misschien niet grote, maar zeer aandachtige lezerskring, niet alleen onder Rooms-Ka- tholieke en niet-Katholieke intellectuelen, maar wat hem waarschijnlijk nog meer verheugd zal hebben onder een voudige lieden van een waarachtige vroomheid. Z.H. de Paus verhief en verklaarde hem tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. In 1903 huwde Erens een Amsterdams meisje: Josephine Bouvy, die de, meer tot het contemplatieve dan tot het com- cerciële leven neigende man, met haar energieke, spontane natuur tot grote steun geweest is. Bijna een halve eeuw be woonde het gezin Erens het Oude Slot en vormde daar een centrum van een zeer uiteenlopende vriendenkring. Isaac Israels, Hein Boeken, Lodewijk van Deijssel, P. H. van Moerkerken, Mevrouw Jacqueline Royaards - Sandberg, Herman Kruyder behoorden met vele anderen tot de regel matige bezoekers van het Oude Slot. Zij allen kwamen onder de bekoring van deze omgeving, waarvan de kleine, beschei den, zacht sprekende man met de broze gestalte, de edel ge vormde latijnse schedel het middelpunt vormde. Om Emile Erens was de atmosfeer van de tedere mystieke kunst der Keulse Meesters en van die der Maasvallei, deze atmosfeer was zó sterk dat de bezoeker van het Oude Slot zich niet in Holland maar in een ander land waande, in het land van Erens' herkomst waar de Rijnse en de Waalse kunst elkaar ontmoeten. Niet de atmosfeer van onze grachtjes en brug getjes, maar die van een liefderijk en breed heuvellandschap was de zijne. Zijn laatste levensjaren waren moeilijk, zijn gezichtsver mogen verzwakte zodanig dat hij niet meer lezen kon, zijn vrouw ontviel hem. Hij zou misschien tot somberheid ver vallen zijn als niet de voorbeeldeloze toewijding van zijn beide dochters hem de maanden tussen het overlijden van zijn vrouw en zijn eigen dood hadden verzacht. Voor zijn vrienden zal Emile Erens blijven voortleven, behalve als Hagiograaf en als bloemkweker, als een man van een zeldzame en edele levensstijl; misschien is de charme van zijn persoonlijkheid niet beter te karakteriseren dan ze in de schone klank van zijn naam 'Emile Erens' besloten ligt. Mari Andriessen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 41