JAN VAN KONIJNENBURG 11 September 1869—16 Juli 1951 De heer J. van Konijnenburg, arts, die op 16 Juli 1951 over leed, was geen geboren Haarlemmer, maar heeft in de 16 jaren, gedurende welke hij zijn functie van directeur van de G.G. 8c G.D. vervulde, een belangrijke plaats ingenomen in het openbare leven van onze stad en veel bijgedragen tot haar ontwikkeling in de periode van haar grootste groei. Op 11 September 1869 werd hij te Groningen geboren, in welke stad hij ook zijn medische opleiding genoot. Geduren de zijn studiejaren was hij enige tijd assistent voor Physio- logie en Histiólogie bij Prof. Huizinga, en na zijn artsexamen in 1894 op de interne en chirurgische afdelingen van het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam. Alvorens zich daarna als practiserend huisarts in Amster dam te vestigen, maakte hij eerst een reis als scheepsarts naar Nederlands Indië. Door de grote invloed, welke er van zijn sterke en toch zeer gevoelige persoonlijkheid uitging, wist hij spoedig het vertrouwen van zijn patiënten te winnen en het was dan ook niet te verwonderen, dat hij zich in korte tijd in een bloeien de praktijk mocht verheugen. Zijn succes lag niet zozeer aan de door hem voorgeschreven medicijnen, want als men hem mocht geloven, schreef hij deze practisch nooit voor, tenzij men er speciaal op aandrong. Dan gaf hij wel eens wat won derolie, een zuur drankje of decoctum chinae. Met zijn ka rakteristiek spottend lachje, kon hij vaak zijn ongeloof in de waarde van allerlei geneesmiddelen te kennen geven. Tijdens zijn Amsterdamse tijd was hij ook stads-chirurg, aanvankelijk tegen het vorstelijk honorarium van 50,— per jaar. Ook was hij controlerend geneesheer van de Rijkspost spaarbank. Op 1 Aug. 1918 verliet hij niet zonder weemoed de stad, die hem zo dierbaar was geworden om een taak te aanvaarden bij de nieuw opgerichte G.G. 8c G.D. te Haarlem, aanvan kelijk als geneesheer, doch vanaf 14 Mei 1919 als directeur. In Haarlem heeft hij het niet gemakkelijk gehad. Tegen veel vooroordeel van oudere collega's ten aanzien van de medische controle, welke destijds nog medische politie werd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 42