JAN WILLEM LUCAS 20 November 1882—19 December 1951 Een zeldzaam rechtlijnig leven werd afgesloten, toen Jan Willem Lucas op 19 December 1951, op 69-jarige leeftijd, overleed. In 1882 te Haarlem geboren, vestigde hij zich, na een akte Middelbaar Boekhouden behaald te hebben, als jong ac countant in zijn geboortestad, waar hij zou blijven wonen. In een snel groeiende praktijk bleek spoedig, dat hij het juiste arbeidsveld gevonden had voor zijn buitengewone gaven. In 1909 trad hij in dienst van de N.V. Amsterdams Trustees Kantoor als leider van een op te richten afdeling voor accoun tancy, welke hij tot snelle en hoge ontwikkeling bracht. Tot zijn dood toe is hij met dit Kantoor, achtereenvolgens als ad ministrateur, directeur, commissaris en gedelegeerd commis saris verbonden gebleven. In 1914 kreeg Lucas als accountant een eerste regerings opdracht, waarop in de loop van de eerste wereldoorlog een reeks van steeds belangrijker taken voor de Ministeries van Landbouw, Handel en Nijverheid, van Buitenlandse Zaken en van Financiën volgde. In 1918 werd hij chef van de ac countantsdienst van eerstgenoemd ministerie, welke functie hij vervulde tot 1926, toen hij tot accountant voor speciale opdrachten werd benoemd. Onder de vele gewichtige op drachten, die hij voor het Rijk uitvoerde, zijn te noemen de reorganisatie der P.T.T., van 1923 tot 1926, de liquidering van diverse rijksbureaux, het financieel toezicht op de Zui derzeewerken. Van 1906 dateren zijn eerste relaties met de N.V. Druk kerij De Spaarnestad, toenmaals een zwakkelijk bedrijf, dat wélvoer bij zijn adviezen, die o.m. aanleiding gaven tot een technische vernieuwing in 1914 en een administratieve reor ganisatie in 1918. Dit uitgeversbedrijf trok hem steeds meer aan; in 1918 werd hij commissaris en in 1931 gedelegeerd commdssaris-directeur van de onderneming, waaraan hij sindsdien het leeuwendeel van zijn talent en werkkracht heeft gewijd en die merendeels door zijn leiding tot een grafisch bedrijf van de eerste rang en grootte in Nederland is uitge groeid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 57