- 34 - De hechte positie, die dit bedrijf op het terrein der perio dieke pers innam, kon in de crisis der eerste jaren-dertig steun bieden aan een belangrijke sector van de katholieke dagbladpers, waaronder het Amsterdamse dagblad De Tijd, welke hij reorganiseerde en in stand hielp houden. Zijn toewijding en kunde op dit terrein vonden een spre kende erkenning, toen hij in 1947 werd aangezocht om advies uit te brengen over de economische positie van de katholieke pers in het na-oorlogse Italië. Het verblijf in Italië in de hete zomer van dat jaar heeft misschien de reeds verzwakte gezondheid van deze rusteloze werker geknakt. De laatste vier jaren van zijn leven waren een taaie eindstrijd tegen een pijnlijke kwaal, die zijn lichaamskrachten langzaam afbrak, maar zijn geest tot het laatst toe moedig heeft gevonden. 'Orde op zaken stellen' is levenslang Lucas' werk geweest, waarvoor talent en karakter hem gelijkelijk schenen bestemd te hebben. Al in 1920 werd hij in een nota van de Regering aan de Tweede Kamer gekenschetst als 'een rechtschapen man van grote bekwaamheid, die met prijzenswaardige ijver zijn taak vervult en op wiens adviezen door de Regering hoge prijs wordt gesteld'. Daarmee is zijn persoonlijkheid ten dele al getekend: een onvermoeibare werklust, die in de moeilijk ste opgaven de meeste voldoening vond; een doordringend verstand, dat wars van vaagheden steeds tot op de grond ging; een strenge rechtschapenheid, die recht en plicht naar ijzeren regels onderkende en onderhield. Maar deze kenschetsing blijft uiteraard min of meer amb telijk. Lucas was allerminst een man van cijfers alléén. Hij had een sterk temperament en een grote levenslust, die voor al als werklust tot haar recht kwam. Zelf in strenge zelf tucht gevormd, hield hij van wat helder en hard was. Strijd heeft hij nooit geschuwd; hij voelde die veeleer als een vruchtbaar element en ik denk, dat de stoot van metaal op metaal hem nu en dan bepaald goed deed. Het zijne bleek meestal het hardste, maar hij was ook een goed verliezer. Moeilijkheden pakte hij altijd van voren aan. Dat hij de laatste jaren niet meer zo actief kon zijn, als hij wilde, is voor hem een zwaardere beproeving geweest dan de pijnen, die hij met Spartaans geduld verdroeg. De ouderwetse eenvoud, die hij graag betrachtte, zijn fa miliezin, en zijn stoere plichtsbesef steunden op een diep

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 58