- 50 - heden de hoofdingang van het daarna nogmaals vergrote gebouw. Reeds na weinige jaren bleek een verdere uitbreiding van het Gouvernementshuis nodig en in 1828 werden daartoe twee ten noorden van dit gebouw gelegen oude huizen (j en k) alsmede een open erf (m) aangekocht. De aanbouw van het nieuwe gedeelte op de zo juist verkregen gronden de beide oude huizen waren inmiddels gesloopt kwam in het najaar van 1829 gereed. Het provinciehuis, dat hiermede een aanmerkelijke uitbreiding had verkregen de gevellengte langs de Jansstraat, die nu 54 meter bedroeg, was bijna ver dubbeld strekte zich thans uit van de ten zuiden van het gebouw gelegen poort tot aan de Ceciliasteeg. Een gemet selde stoep, door een rij hardstenen palen met daartussen bevestigde kettingen van de straat afgescheiden, verbrak nog enigermate de eentonigheid van de lange, toen reeds ge pleisterde en grijsgeel geschilderde, voorgevel. De strakke liin van de gevel werd later nog scherper geaccentueerd, toen de in zwakke bogen tussen de stenen palen opgehangen ket tingen door rechte ijzeren staven werden vervangen. De voor voetgangers afgesloten ruimte, reeds in 1800 voor het oudste deel van het gebouw aanwezig en in 1820 en 1829 geheel in hetzelfde karakter langs het vergrote gebouw uit gebreid, bleef, nadat de gemeente, ter uitvoering van het raadsbesluit van 27 April 1881, trottoirs in de Jansstraat had aangelegd, nog vele jaren bestaan. Eerst in 1922 werden de voor de ingang van het Gouvernementshuis gelegen grote blauwe stoepzerk, alsmede de zich aan weerszijden hiervan bevindende gemetselde stoepen en hekken, ten gerieve van het voetgangersverkeer, opgeruimd en werd het trottoir op normale wijze langs het gebouw doorgetrokken. i o/^n°ewe^ feitelijke grondslag voor het Rijksbezit eerst in 1809 werd gelegd, was reeds in het midden der 17de eeuw, door samenvoeging van verschillende percelen, een kern ont staan, waaruit dit bezit zich .verder zou ontwikkelen. Deze oude kern, aanvankelijk het eigendom van de familie Van Thilt, onderging in de 18de eeuw, toen dit bezit in handen van de familie Van Dam was gekomen, slechts weinig ver andering. Op 7 Februari 1753 werd het door Mr J. H. van Dam aan de zuidzijde uitgebreid met het van Arent Has- sert gekochte huis en erf, van ouds genaamde 'de Moerin' of

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 78