- 53 - tot dat tijdstip in Hoorn bewaarde archieven van de Gecom mitteerde Raden van Westfriesland en het Noorderkwartier over de jaren 1574—1795. Deze gezamenlijke, onder het be heer van het provinciaal bestuur gestelde en in het Gouver nementshuis bewaarde, bescheiden vormden de kern van de Rijksarchieven, die 1 April 1886 werden overgedragen aan de op 26 Februari tevoren benoemde Rijksarchivaris in Noordholland, C. J. Gonnet. Daar omtrent deze archieven tevens was bepaald, dat zij zouden blijven gevestigd in enige lokalen van de Provinciale Griffie, had het Gouvernements gebouw dus weder een Rijksinstelling tot medebewoner ge kregen. Deze toestand bleef bestendigd, totdat het Rijksarchief in de zomer van 1897 naar het gebouw van de voormalige Vleeshal werd overgebracht. Met het vrijkomen van de door het Rijksarchief verlaten vertrekken had het provinciaal bestuur het provinciehuis in de Jansstraat thans weder geheel tot zijn beschikking ge kregen. Het gebouw, waaraan na de uitbreiding van 1829 slechts weinig veranderd of verbeterd was, kon op den duur echter niet op bevredigende wijze aan de behoeften van de administratie voldoen. Reeds lang was het als een bezwaar gevoeld dat de Statenvergaderingen, die sinds 1814 in het Prinsenhof werden gehouden, wegens het ontbreken van de daartoe geschikte ruimte, niet in het provinciehuis zelf kon den plaats hebben. Bovendien was in het provinciehuis, dat na een ruim 100-jarig gebruik nog altijd op primitieve wijze met grote ouderwetse turfkachels werd verwarmd en nog steeds niet van electrische verlichting was voorzien, omstreeks 1925 een zo nijpend tekort aan bureauruimte ontstaan, dat een der afdelingen van de provinciale administratie op 7 Ja nuari 1926 moest worden overgebracht naar het Rijksgebouw Klein Heiligland 84. Aan al deze bezwaren en ongeriefelijkheden kwam een einde, toen het provinciaal bestuur op 15 Mei 1930 zijn zetel van het gebouw in de Jansstraat kon verplaatsen naar het monumentale en meer met de provinciale waardigheid in overeenstemming zijnde Paviljoen Welgelegen, dat, ter ver krijging van meer ruimte, met een bijpassende vleugel aan de zijde van de Dreef was uitgebreid. Het voormalige Gouvernementshuis aan de Jansstraat, thans bestemd tot huisvesting van verschillende Rijksdien- I

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 81