- 55 - reien van de Directie Noordholland en de arrondissementen 'Het Noordzeekanaal' en 'Haarlem' van de Rijkswaterstaat naar het gebouw Jansstraat 46a haar beslag gekregen. Het Bureau van de Kinderrechter, dat op 5 Mei 1950 eveneens m dit gebouw werd gevestigd, heeft thans enige vertrekken op de eerste verdieping in gebruik. Het Rijksarchief in Noordholland, dat in het gebouw aan de Tansstraat het eerste levenslicht aanschouwde en er tot September 1897 gevestigd bleef in een drietal kamers aan de tuinzijde van de eerste verdieping, thans bij de Rijkswater staat in gebruik, is dus in Maart 1934 weder in zijn geboorte huis teruggekeerd. Vergeleken bij 1897 heeft het echter heel wat ruimte meer tot zijn beschikking gekregen. Behalve het door een brandafscheiding van het hoofdgebouw afgezon derde gedeelte, zes kamers en een zolder omvattende, is ook het speciale archiefgebouw, dat tot Mei 1930 als bewaarplaats voor de archieven der provincie Noordholland heeft gediend, door het Rijksarchief in gebruik genomen. Ook voor het Kantongerecht werd door de vestiging in dit gebouw een band met het verleden aangeknoopt. Het lokaal, dat in het begin der 19de eeuw enige jaren bij een voor ganger van het Kantongerecht, de 'Kleine Bank van Justitie in gebruik was geweest, en dat nog vele jaren daarna als de 'Oude Pleitzaal' werd aangeduid, heeft door de tegenwoor dige inrichting als Kleine Zittingzaal grotendeels de in 1800 daaraan gegeven bestemming teruggekregen. Dit vertrek met zijn prachtig beschilderde zoldering, dat in het begin van 1930 nog als 'passenkamer' der provinciale griffie in gebruik was, brengt ons door de boven de schouw geschilderde wapens van Johan van Thilt en diens echtgenote Maria Reynst in herinnering, dat het van het Cecilia-convent afkomstige, in 1634 door de stad Haarlem aan Barbara Boddingh en in 1650 door Barbara Boddingh aan Johan van Thilt verkochte en door laatstgenoemde in 1653 verbouwde huis, waarvan dit vertrek (d) deel uitmaakte, gedurende de tweede helft der 17de eeuw door de familie Van Thilt werd bewoond. Deze in de poort gelegen woning van Van Thilt (d), die aan de oostzijde door een tussenliggend kleiner huis (b) in communicatie was gebracht met diens percelen aan de Jans straat (a), was door een tegen de achterzijde gebouwd perceel (e) verbonden met de tuinkamer (f), die thans bij het Kanton-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 85