gerecht in gebruik is als bewaarplaats van overtuigingsstuk ken. Aldus kon men, het gebouwencomplex vanuit de Jans straat binnentredende en enkele gangen en kamers van vier schots en scheef aan elkaar gebouwde huizen passerende, nog in het begin van 1933 geheel binnendoor de tuinkamer bereiken. Aan drie zijden door dit complex omsloten, maar door een binnenplaatsje afgescheiden van het hoofdgebouw aan de Jansstraat, bevond zich tot 1933, ter plaatse van de tegen woordige wachtkamer voor het publiek, nog een ander huisje (c), dat tot Mei 1930 in gebruik was als woning voor de con cierge van de Provinciale Griffie. De in de Jansstraat uitkomende poort, die aan de westzijde was afgesloten door het huis (e), dat de tuinkamer met de aan de noordzijde van de poort gelegen percelen verbond, heeft eerst in 1933, toen ook dit huis werd gesloopt, een open door gang naar de achterliggende tuin gekregen. Als gevolg van deze doorbraak kwam het tuinhuis (f), dat, met de zich daar onder bevindende oude kelder, vroeger deel uitmaakte van de ten zuiden van de poort en het voormalige Ceciliaklooster gelegen en zich van de Jansstraat tot aan de Morinnesteeg uitstrekkende eigendommen, welke in December 1651 door de erfgenamen van Lambert van der Horst aan de moeder van Johan van Thilt werden verkocht, thans geheel los van de overige lokalen van het Kantongerecht te staan. Van de in 1653 door Van Thilt verbouwde woning (d) in de poort, die in 1933 ten behoeve van de bouw der Grote Zittingzaal grotendeels werd afgebroken, is dus slechts het fraaie vertrek der tegenwoordige Kleine Zittingzaal behouden gebleven. De mooi bewerkte eikenhouten balustrade, die thans als balie in deze zittingzaal een nuttige bestemming heeft gevonden, is nog een overblijfsel uit het trappenhuis van de vroegere woning der familie Van Thilt. De statige, aan de tuin gelegen vergaderzaal van Gedepu teerde Staten (i), die in 1816 werd ingericht in de, door weg breking van een binnenmuur en met de gang vergrote achter kamer van het op 29 Juli 1816 van de familie Van Sijpesteyn gekochte huis aan de Jansstraat, is in 1933 eveneens geheel verdwenen, doordat een deel er van bij de recht tegenover de ingang van het Kantongerecht liggende Grote Zittingzaal werd getrokken, terwijl het overige deel gesplitst werd in een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 86