- 63 - de omringende duingronden, waartoe op Belvédère een fa- zanterie wordt ingericht. Ter ere van het bruidspaar Luden-Van der Vliet, dat op 13 ïuli 1882 op 'Duinlust' trouwde, gaf de Heer Borski de Zaterdag tevoren een groot feest, dat zijn hoogtepunt vond in een groot bal met vuurwerk als slot, toen iets heel zeldzaams hier te lande; de houten feesttent, geheel in eigen beheer op Elswout gemaakt, van binnen fraai gestoffeerd, versierd en van electrische verlichting voorzien, stond achter en even wijdig aan het huis op het gazon; na afloop liep een extra- trein voor de genodigden van Overveen naar Amsterdam Toen in Tuni 1884 Willem Borski III kinderloos te Can nes was overleden, kwam Belvédère in het bezit van zijn oud ste zuster, Mevr. D. van der Vliet-Borski; sinds de lente van 1885 werd de plaats bewoond door haar oudste dochter, Bertha Iohanna Wilhelmina, in Mei 1877 gehuwd met en sedert 1898 weduwe van den Heer E. P. H. M. Bijleveld. In de negentiger jaren onderging de plaats aan de Zuidwestzijde een aanmerkelijke uitbreiding door bijvoeging van gronden, verkregen door ruiling met de gemeente Haarlem en afkom stig van het voormalige Brouwersgilde; ook de Brouwerskolk geraakte toen in eigendom van Mevr. van der Vliet; een hooggelegen koepel in grotvorm met uitzicht over dit water werd gebouwd. De vinkenbaan, die na 1883 niet meei was gebruikt, werd in begin 1895 getransformeerd tot een tennis baan; het oude vinkenhuisje met de talrijke van schuiven voorziene kijkgaatjes werd afgebroken en een tennishuisje kwam er voor in de plaats; de wal oost-west langs de baan werd, begroeid, aan de zuidzijde gehandhaafd; later werd op de tennisbaan een garage gebouwd. Wat ten Noorden van deze plek, achter de in 1905 gebouwde berg- en houtloods, lag de oude broeierij. In April 1903 werd door de firma Staal Haalmeijer te Amsterdam begonnen met de bouw van een geheel nieuw herenhuis, daar waar ook het tegenwoordige huis staat; de architect Posthumus Meijes ontwierp hiervoor de plannen; spoedig volgde afbraak van het oude huis aan de straatweg, ingrijpende wijzigingen onderging de parkaanleg onder lei- ding van Springer; een oprijlaan wordt aangelegd en een lan ge gezichtslaan gaat het huis, gelegen op een verhevenheid te midden van talrijke bloemperken, met de kern van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 93