- 64 - dorp Overveen verbinden; een andere fraaie doorkijk in zui delijke richting, de z.g. 'vallei', wordt geprojecteerd; de oude oranjerie wordt afgebroken en in 1906 bouwde de Over- veense timmerman, tevens pachter van "t Kolkje', H. Kluyt, daar een chrysanthemum-kas. Na dode van Mevr. Van der Vliet-Borski in September 1912, wordt Mevr. Bijleveld eigenares van Belvédère; zij sterft in 1926, en met uitzondering van wat nu Brouwerskolk park heet, welk complex aan de gemeente Bloemendaal is verkocht, wordt het buiten op 15 Augustus 1927 getranspor teerd aan den Heer H. Smidt van Gelder, die het huis deed afbreken en een nieuw liet bouwen, waarvoor de architect A. A. de Maaker de tekeningen vervaardigde; op het zuidelijk terras van dit gebouw zijn vier zeer fraaie marmeren beelden geplaatst, voorstellende de vier jaargetijden. Bijduin Ten Noord-Oosten van het door IJff de la Chambre op erfpachtsgrond gebouwde buitentje: 'De Uitkijk', was om streeks het laatst der 18e eeuw, westelijk van de Overveense- weg, met goedvinden van de erven van Mr Jacob Boreel, als grondeigenaren, een huis gebouwd; hun rechtsopvolger in de eigendom van die grond was sinds 1805 Willem Borski I, die op 10 November 1808 ook de opstal verwierf; het ganse perceel, omtrent 170 roeden groot, werd op 4 April 1817 door Borski's weduwe: Johanna Jacoba van de Velde, voor 1.200,— verkocht aan Catharina Theodora Dull, gehuwd met den Amsterdamsen koopman, Gaspar Jan Westrik, die tot 1838 tevens Groot-Bentveld onder Zandvoort bezat. Een gemeentelijke vuilnisophaaldienst met beknopte hand leiding voor hen, die daarvan gebruik maken, kende de ge meente Bloemendaal toen nog niet; Overveen was slechts een openbare 'aschbak' rijk; dat voorwerp van genegenheid der zindelijken, lag vrijwel tegen Bijduin aan; het echtpaar Wes trik koesterde plannen tot verfraaiing van zijn zomerverblijf en wist, alvorens tot uitvoering daarvan over te gaan, op 3 April 1817 den Bloemendaalsen burgemeester J. de Waal Malefijt er toe te bewegen 'om de Aschbak van Overveen, zodanig te doen plaatsen dat dezelve altoos meerder dan Vijftien roeden van 't zelve Buiten verblijf afgeleegen is, en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 94