- 66 - de grenzen van beide buitens langs de Bloemendaalseweg zijn vastgesteld. Afbraak volgde in 1927/28, waarna op dezelfde plaats het tegenwoordige dubbele woonhuis (Bloemendaalseweg nrs. 250 en 250a) werd gebouwd. Het Kweekduin 'Dit is een blijk', zegt A. Loosjes Pzn. in zijn reeds aange haald Hollands Arkadia, 'van een soortgelijke onderneming als die van Middenduin, maar toevallige omstandigheden hebben dezelve minder gunstig doen slagen, schoon hetzelfde oogmerk, de bevordering van den Vaderlandschen Land bouw, haar deed geboren worden'. En met dat 'blijk' bedoelt hij een houten poorthek met het woord: Kweekduin er op. Deze naam was gegeven aan een in 1795 ongeveer een maand eerder dan Middenduin opgericht: 'Fonds ter aan kweeking van ongeveer 2000 roeden duingrond geleegen onder Overveen', de z.g. 'Compagnieschap van Kweekduin', die deze gronden in erfpacht had gekregen van de erven van wijlen Mr Jacob Boreel, van Elswout. Evenmin als Midden duin slaagt déze onderneming en in 1804 al wijst Loosjes meewarig op een bouwvallig toegangshek. Ter hoogte maar wat noordelijk van het tegenwoordige politiebureau te Overveen krijgt in December 1796 Hendrik de Wekker de Groot uit Schoonhoven ongeveer 7 morgen duin in erfpacht van Elswout; een gedeelte daarvan, waarop hij een vinkenbaan had aangelegd, verkoopt hij twee jaar later door zijn gemachtigde: Jan Schoo, aan den Amsterdam mer: Adriaan van Maurik, die zich blijkbaar de weelde van deze bij uitstek Amsterdamse sport kon veroorloven; De Wekker de Groot verbindt zich op zijn nog resterende grond 'geen hooger gewas, of Plantsoen te zullen zetten, als uiterlijk drie voeten hoog, en geduurende de Vinkentijd (vrnml. de herfst) daar op geen Arbeijd te zullen laaten verrichten'. Van Maurik transporteert in Februari 1801 zijn vinkenbaan aan Jean Baptiste Lonbar, die in 1805 het door De Wekker de Groot niet aan Van Maurik verkochte gedeelte van diens duin bij zijn bezit voegt en alles ruim een half jaar later ver koopt voor 417,— en achttien stuivers aan Willem Philip Barnaartö) te Haarlem, wien hij bovendien nog 25,— voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 98