- 67 - de 'overgenoome gereetschappen tot de Vinkebaan behoo- rende' laat betalen. Na nog in het bezit te zijn geweest van Mr Joan Graafland Joansz., Heer van Schotervlieland, ge huwd met Hester Hooft, koopt Willem Borski I (1765 1814), van Elswout, in 1811 de gronden voor 418,—. Jan SchooIO), warmoezier te Tetterode, had ook zelf grond in deze omgeving; op 6 April 1812 transporteert hij aan Wil lem Borski I 'een stuk grond, zijnde Duin en Wildernis, groot omtrent Een Hectare, Fransche Maat, of Zeven Honderd Roeden, met het Bosch en geboomte zich daarop bevindende, alsmede met de Huizing daarop staande, genaamd de Hut', alles gelegen ten Westen van de Overveenseweg schuin tegen over het tegenwoordige huis: 'Djember' te Overveen, dit laatste indertijd gebouwd door Mr Sandenberg Matthiessen, die het aldus noemde naar een zijner plantages op Java. Wat verder naar Bloemendaal, doch nog ten Zuiden van de overplaats van het huis: 'Willemsoord', staat Mevr. de Wed. Willem Borski-Van de Velde op 6 October 1820 een klein stukje duin af aan den Amsterdamsen koopman Marcus Broen Marcelluszn. Deze denkt hier zijn laatste rustplaats te vinden en bouwt er een ommuurde grafstede in een om heinde tuin met slingerpaden tegen de duinhelling, zoals het door den landmeter Hendrik van Zutphen daarvan toen ge maakte kaartje laat zien; twee jaar later verkoopt Broen zijn privé-begraafplaatsje aan Mevr. Borski voor 1.000,—. In 1874 huurt de gemeente Bloemendaal een gedeelte van het Kweekduin, dat zij op 23 Juli 1888 voor 1.000,— koopt van de eigenaresse: Mevr. D. van der Vliet-Borski; hierop was in 1875 met vergunning van den grondeigenaar (W. Borski II) door de gemeente uit eigen middelen een school gebouw en een onderwijzerswoning gesticht: de aan velen nog bekende witte school te Overveen, ter plaatse waar nu het politiebureau zich bevindt. Allan* i) betreurt het, dat de weg tussen Overveen en Bloemendaal steeds meer bebouwd wordt en zijn landelijk karakter dreigt te verliezen, maar voor die school 'een openbare inrichting voor onderwijs', heeft hij ambtshalve een zwak. In 1874 laat de Heer Willem Borski II de tegenwoordige Tetterodeweg (zie hiervoor blz. 62) langs de Jodenbegraafplaats en verder naar Middenduin aanleggen. Zo is er gedurende ongeveer een eeuw aan de rand van het Kweekduin wat geknabbeld; steeds heeft het onaf-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 99