i6 voor dit deel van het recht—, bij uitstek bedreven was en uit zonderlijk begaafd,—maar evenzeer in civielrechterlijke ge dingen, terwijl zijn geverseerdheid in het handelsrecht vaak verbaasde. Hij had een uitgebreide parate kennis, en daarbij een merk waardige juridische feeling; een en ander maakte, dat hij van zeer ingewikkelde kwesties vrijwel terstond de hoofdzaken doorzag en begreep. Door die gaven, en die kennis, mede in dienst te stellen van de rechtzoekenden, die zijn hulp kwamen inroepen, diende hij tevens in dit beroep van advocaat de gemeenschap—iets, wat in het algemeenbij de beoordeling van de plaats die de advocaat in de maatschappij inneemt—, misschien wel eens wordt voorbijgezien. Door zijn aangeboren fierheid was hij het tegenovergestelde van wat men een 'Streber' noemt; populariteit zocht hij nim mer; men kan eerder zeggen: hij wenste die niet. Dat van Löben Sels zijn plicht tegenover de gemeenschap ernstig opvatte, moge blijken uit de omstandigheid, dat hij gedurende ruim 25 jaren voorzitter was van de Voogdijraad te Haarlem, en vele jaren voorzitter van de Vereniging 'Pro Juventute', terwijl, daarnevens, hij nog jaren als Kanton- rechter-Plaatsvervanger te Haarlem werkzaam was. Hij was geen gemakkelijk man, Mr Tjaard van Löben Sels; en hij had, zoals ieder onzer, ongetwijfeld zijn gebreken, maar hij was een man van een krachtig ontwikkeld eergevoel, en van een sterk karakter, onverzettelijk en vasthoudend in alles wat hij, naar beste weten, voor juist en rechtvaardig en goed hield; bovendien had hij een grote zin voor humor, en kon,—ondanks zijn uiterlijke weerbarstigheid en afgemeten heid—, vaak van een bevreemdende, haast kinderlijke, week heid en gevoeligheid blijk geven. Voor zijn gezin, zijn vrienden, en voor de Haarlemse balie, betekende zijn heengaan uit dit aardse leven een ernstig ver lies. God geve hem de eeuwige rust. Simons

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 32