zijn inzending, onder het motto Modi antichi, musiche nuove, de prijs waardig werd bevonden. Bij de uitreiking van de onder scheiding op 8 November 1945 voerden kunstvrienden in een trio van strijkers verscheidene van deze composities uit. Geregeld nam hij deel aan de staatsexamens voor muziek. Daarvoor stelde hij vele honderden opgaven samen, waarmede hy het werk der andere examinatoren aanzienlijk verlichtte Hij schreef ook enkele degelijke werken van didaktische aard- De grondslagen der muziektheorie, Dagelijkse tref-en luisteroefeningen, 1 weehonderd 2- en 3stemmige dictees, De ontwikkeling van het muzi kale gehoor. De bekroning van zijn levenswerk zou zijn geweest een Harmonieleer waaraan hij zich had gezet en waarin hij zou breken met heersende, verouderde tradities. Hij heeft deze niet mogen voltooien. Martinus Lürsen wist wat hij wilde. Zonder zelfoverschat- r!-n?jWu^ ,wat waard was. Rustig, eerlijk en bedachtzaam meld hrj zich vrij van partijschap of vooringenomenheid. Hij liet zich niet door zijn temperament meeslepen. Hij was een vriend op wien men vertrouwen kon. Begaafd met een helder verstand, hield hij ervan tot in bij zonderheden op vraagstukken in te gaan. Hij hield zich op de hoogte van alle nieuwe studiewerken en had een uitgebreide 'enms van de muzieklitteratuur. Soms kon men zich afvragen of het misschien niet jammer was dat hij zich teveel in beslag iet nemen door zijn leraarsvak, ook door particuliere lessen, tot schade van eigen oorspronkelijk werk. Hij hield van tech- msche vindingen: de finesses van een fotografietoestel, de onderdelen en werking van een automobiel. Hij stierf m de nacht voor 1 September 1952, vermoedelijk tengevolge van een door aderverkalking veroorzaakte trom bose, onverwacht nadat hij de vorige dag alles had klaar gemaakt, waarmede hij de nieuwe cursus zou beginnen. A. D. Fokker 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 40