DE PERCELEN JANSSTRAAT 6l, 63 EN 63A Met ingang van 1 Januari 1953 is een oud-Haarlemse in stelling, de Begrafenisbos 'De Broederlijke Liefdebeurs' opge heven, die gevestigd was in het perceel Jansstraat 61. In dit pand is thans een bijkantoor gekomen van de Algemeene Frie- sche Levensverzekering-Mij en de Groot-Noordhollandsche van 1845, waaraan ook de fondsen en bezittingen, alsmede de verplichtingen van de voormalige bos zijn overgegaan. Het perceel behoort tot een drietal huizen, Jansstraat nrs 61 63 en 63A, welke nog bovengedeelten in zogenaamde Hollandse Renaissancestijl bezitten. Buitengewoon fraai is in deze ge vels de doorlopende cordonband, versierd met enige koppen als gevelstenen en wapens. Ook deze cordonband bewijst wel, dat deze huizen één geheel uitmaakten. Geen van drie bezit nog de originele trapgevel. Bij de nummers 63 en 63A is die afgedekt met een halfcirkelvormige rollaag. Bij nr 61 is de trapgevel in 1928 op bijzonder fraaie wijze hersteld door de architect J. van den Ban en daardoor thans de mooiste van de drie geworden. Zoals evenwel uit de afbeelding van deze hui zen in J. A. G. van der Steur 'Oude gebouwen te Haarlem' (1907) is te zien, was hij voorheen geheel verdwenen en ver vangen door een lelijk teruglopend dakje. Van der Steur noemt deze huizen onder nrs 166 (Jans straat 61) en 167 (Jansstraat 63 en 63A) en vertelt, dat zij vroeger één perceel vormden en in de zeventiende eeuw ge bouwd waren door Hercules Schatter. Ook F. Allan (Geschiedenis en beschrijving van Haarlem, I, 349) noemt, op gezag van C. J. Gonnet in zijn artikel 'Oude adreskaarten' (Oude Tijd, 1873, 255), Hercules Schatter als de bouw meester in de eerste helft van de zeventiende eeuw en neemt ook de lijst van aanzienlijke eigenaars uit dezelfde bron over, te weten, na Mattheus Schatter, raad en burgemeester van Haarlem, en Mr Gerard Schatter, ontvanger der Gemene Lands Middelen: 1696 (22 December) Theodorus van Rosevelt, van wie Mr Albert Fabricius, raad en pensionaris van Haarlem, later secretaris van de Staten van Holland, het erfde; 1721 (4 October) Arend Fabricius, raad en burge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 57