HET BROODKANTOOR VAN PASTOOR A. A. BLOEMERT Slechts weinig Haarlemmers zijn op de hoogte van het be staan van het Broodkantoor van pastoor A. A. Bloemert1; slechts enkelen kennen het tijdstip en de plaats van de uit delingen. Als U één van de ingewijden volgt, zal hij U des Vrij dags naar een poortje naast een apotheek brengen in de Lange Veerstraat. Gaat men de lange gang achter dit poortje door, dan komt men eerst op een heel klein binnenplaatsje en ver volgens in een oud en vervallen huisje, waar in het beneden vertrek de uitdeling door twee uitdelers geschiedt. Het enige sieraad van deze vrij sombere ruimte is een portret van de stichter. Het aanschouwde zal iedereen, die niet op de hoogte is van de geschiedenis van het Broodkantoor maar weinig belang inboezemen. Toch is aan deze stichting de naam ver bonden van een bekend Haarlems pastoor, een beroemd gou verneur-generaal en een toneelspeler, zoals uit het vervolg zal blijken. Pastoor Augustinus Alstenius Bloemert, de stichter, is in veel opzichten een merkwaardige persoonlijkheid2). In 1585 te Haarlem geboren, bezocht hij een Jezuïtencollege in de Zuidelijke Nederlanden en trad tot deze orde toe. Na zijn wij ding in 1611 was hij als priester in de Noordelijke Nederlanden te Nijmegen, Maastricht en Haarlem werkzaam. Pastoor Bloemert was geen gemakkelijk man en lag herhaaldelijk met zijn kerkelijke superieuren overhoop. Waarschijnlijk vond men hem, de vriend van Descartes en Vondel, te zelfstandig. Tenslotte kreeg hij verlof uit de Jezuïtenorde te treden. Zijn laatste levensjaren bracht hij als pastoor te Haarlem door, waar hij ten behoeve van zijn geloofsgenoten een levendige activiteit ontplooide. Zo stichtte hij in 1636 de Statie van St F. Allan. Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem, IV, 257. De verdere gegevens voor dit artikel zijn geput uit het archief van de Bloemert- stichting, thans berustend op het Gemeente-Archief van Haarlem. 2) Zie voor bijzonderheden betreffende pastoor A. A. Bloemert J. F. M. Sterck 'Vondels vriend, pastoor A. A. Bloemert' (Bijblad Taal en Letteren nr 4, 1915); van dezelfde 'Pastoor Bloemert en de Jezuiten' (Bijdr. Bisdom Haarlem, 1935) en F. van Hoeck 'Augustustijn Bloe mert' (Bijdr. Bisdom Haarlem, 1935).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 62