FLORA HARLEMICA Wie was Heyman Jacobsz.? Omstreeks 1600 verscheen er te Amsterdam een klein i2mo boekje genaamd: den Kleynen Herbarius ofte Kruyt-Boexcken door H. I., ad honorem Dei. Het komt wel eens samen gebonden voor met een ander boekje: Het Schadt der Armen en dit is door de schrijver voluit gesigneerd: Heyman Jacobsz. Zodoende weten wij dat de Kleyne Herbarius ook van hem moet zijn. Die Herba rius is een soort huiselijke materia medica, lerende: Natuere, Kracht ende Werckinghe van een groot aantal planten, bomen, vruchten etc., gevolgd door een therapeutische handleiding hoe men verschillende kwalen zal behandelen. Hier komen o.a. remedies voor: 'om luysen te verdrijven, om die ijdelheit des hoofts te genesen, tegen qualsters ende fluymen, tegen tooverije en spookerije en zelfs een zeer sterke preservatie in tijdt van Pestilentie.' Mocht dit alles nog niet helpen dan volgen er nog enige stichtelijke leerredenen om tenminste: 'met Godts gratie salich te sterven'. Niettegenstaande er verscheidene drukken van verschenen zijn is het boekje tegenwoordig zeldzaam; geen wonder, want de meeste exemplaren zijn door het vele huishoudelijk ge bruik letterlijk öp gesleten. Van de schrijver is niets bekend en het zou niet de moeite waard zijn het boekje hier te ver melden, ware het niet dat Heyman Jacobsz. in Haarlem of de naaste omgeving geleefd moet hebben en er zijn ogen goed de kost gegeven heeft. Want van de vele door hem genoemde planten geeft hij de groeiplaatsen aan en die zijn bijna altijd in de directe omgeving van Haarlem of in de stad zelf. En bij een aantal is de vindplaats zelfs nauwkeurig ge- localiseerd. Zo groeit brem: 'nu ter tijt in 't Haarlemerhout, daar 't niet plach te wasse (en thans ook weer bijna verdwenen is). In 't selve Hout wassen ook bereken- en boeckenboomen; van deze laatste kunnen de vruchten ghesoden en oock rau gege ten worden'. Of er toen geen vergiftiging ontstond door 't eten van rauwe beukenoten, gelijk in de afgelopen oorlogs tijd? Ook plach er in 't selve Hout overvloedich Koeck- Koecx-Broot (Oxalis acetosella) te wassen en dat zou Heyman er nu misschien nog kunnen vinden bij 't Coster monument,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 73