maar waarschijnlijk niet meer Herts-hooren (een soort weeg bree) dat 'men er veel vint lanckx die Weghe'. Daarentegen groeide toen als nu 'in de duynen Rijn- Willighen of Ligustrum', maar 'boomvaren ofte Polipodium dat op rietdaecken in Haarlem wast', zou hij met de rietdaken vergeefs zoeken; wel groeit het nog in sommige grachtkanten. 'Langhe-Holwortel of Aristolochia wast overvloedich aan den Kruyt-Berch'; 200 jaar later zouden Hildebrand en zijn vriend Boerhaave het vinden op de weg tussen Zomerzorg en Velserend. 'Hout-Bloemkens of Primula veris wassen veel int wilt in santachtige gront onder die Elst-boomen'; dit is wel de vroegste vermelding van in 't wild groeiende Primula's en het is dus vrij zeker dat de Primula's naast de beek in 't Naaldenveld, roemruchter nagedachtenisse, echte wilde plan ten waren en niet verwilderd. 'Glaes-kruyt of Parietaria wast in de graft mueren te Haarlem', maar is door 't betere onder houd daar thans wel verdwenen, evenals het huyslook dat in Heymans tijd op daken en mueren wies. 'Wintergroen (Pyrola) wast overvloedich omtrendt Haarlem in groene valeyen der Duynen'. Sic transitWaar is de tijd dat voor hun eindexamen botaniserende H.B.S.'ers dit prachtige plantje nog aan de Leidse Vaart vonden? 'Driebladt wast 't Aelberts-Bergh in de Meerkens', het befaamde meertje van Caprera dat periodiek nog weer eens als oude Rijnarm in de pers rondspookt. 'Netelen en schelkruyt wassen veel in bo- gaerden en thuynen, vanselfs'; de oude Haarlemmers schijnen slecht gewied te hebben! Dat schelkruyt, thans zeggen we stinkende gouwe, is het Chelidonium van Theophrastus (300 j. v. C.) dat nog als siliedon bij Van Looy voorkomt. Van de sause-boom of berberis werden de blaadjes gebruikt om zure saus te maken; 'de wortel in looghe gheweyckt dient om 't hayr medegeel te maecken', blijkbaar waren er in de 17de eeuw dus ook al uitgebleekte platinablonde coiffures. In de 18de eeuw werden de vruchtj es met veel suiker ingemaakt tot een con fituur. Corydalis solida (vogeltje op de kruk) heette toen Boon- kens-hoolwortel en was in kruydenierswinkels verkrijgbaar. Summa summarum, al is het boekje geen echte Flora, het is toch merkwaardig omdat het voor de eerste maal van een groot aantal planten groeiplaatsen in en om Haarlem ver meldt. Jan van Westerhoven in zijn 'Den Schepper verheerlijkt in de Schepselen' heeft er hier en daar wat aan ontleend, maar - 42 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 74