- 44 - op de Kruytbergh, o Hildebrand! Verder is Commelin de eerste die de Teunisbloem als verwilderde plant in de duinen vermeldt; al noemt hij hem Lysimachia lutea corniculata. In 1702 verscheen de Catalogus Plantarum Horti Medici Harl. van Gillis de Kooker, waarin ook een aantal wilde planten genoemd schijnen te worden, maar ik heb het boekje nergens ter inzage kunnen krijgen. In de 18de eeuw werd de botanie min of meer een mode liefhebberij, men beweert wel dank zij Rousseau, en zo is het niet bevreemdend dat de veelschrijver en al-bemoeial A. Loosjes er ook het zijne van moest hebben. Na in 1777 een jaar door David de Gorter onderwezen te zijn in het stelsel van Linnaeus oordeelde hij zich mans genoeg (mede op aan dringen van de Gorter) een Flora Harlemica in 't licht te geven. Het boekje werd niet bepaald vriendelijk besproken door Roosekrans en ook Loosjes zelf schijnt er zich later voor gegeneerd te hebben. Hij dichtte althans: Ach arme Flora, die niets deugt Ach misgeboorte mijner jeugd! en zeide de botanie vaarwel om zich geheel op zedeleer, be spiegelingen over de deugd etc. te werpen, en een paar lang dradige romans te schrijven. Alleen in zijn Hollandsche Arcadia komen nog enkele plantennamen voor, maar zijn boekje over het Hout van 1793 bevat slechts zes stichtelijke bespiegelingen over deugd, eer, onsterfelijkheid e.d. en is alleen de moeite waard om de aardige gravures (van wie?) die het versieren, o.a. een van de jeugdige Spanjaardslaan. Toch is die gesmade Flora nog wel de moeite waard om de soms minutieuze aanwijzing der groeiplaatsen: daslook en look zonder look weer bij Brederode, walstro en weer de gele anemoon in het Hout, waterviolieren aan de weg na Over- veen, heggewinde in de Munterslaan, Poa (een gras) tussen de stenen der straten! Vogelmelk op de Cingels, kalmoes aan het Bullecingeltje (thans Herensingel), Persicaria aan de Klopjescingel, kruiskruid op het Harmen Janssen veld, Blauwe Zeedistel aan 't strand te Zandvoort; hoe lang geleden is de laatste uitgeroeid door de badgasten? Maar Hildebrands Aristolochia is aan zijn aandacht ontsnapt! Het duurt dan weer een hele tijd eer de omgeving van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 76