aannemen van abonné's op dag- en weekbladen ontving de directeur provisie. Al deze bijkomende werkzaamheden maak ten het nodig dat er bestellers bij kwamen. Ook werd er een assistent, de heer P. van der Zande, aangesteld om de dienst van de directeur te verlichten en bij diens afwezigheid het kantoor te beheren. Reeds lang bleek dat het kantoor in het station te klein was en moest worden vervangen door een, dat meer ruimte bood. Het gelukte de heer Van Twisk om met medewerking van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal voor het Rijk een perceel grond aan te kopen, gelegen aan de Bloemendaal- seweg-hoek Tetterodeweg. Daarop werd in 1906 een groot kantoor met benedenwoning voor de directeur gebouwd. Toen kort daarna de pakketpost bij het postbedrijf in werking kwam, bleek het hoe nodig de grote lokalen in het nieuwe post kantoor waren. Want toen Gebrs. Van Velsen hun bloemisterij van de Wagenweg te Haarlem naar de Zijlweg te Overveen overbrachten, kwam van deze firma in de paktijd gewoonlijk tweemaal per week een zending van ruim tweehonderd post pakketten, bestemd voor het buitenland. De grote ontvangst van gelden van de verkoop van postzegels, die hiervan het ge volg was, kwam ook ten goede aan het tractement van direc teur en bestellers, want het Rijk gaf boven het vaste salaris een bedrag, dat berekend werd naar de jaarlijkse ontvangsten van het kantoor. Dit was voor de bestellers dan ook een reden te meer om postzegels te verkopen aan die firma's, die voorheen hun post in Haarlem bezorgden en daar ook zegels kochten. Daar in Overveen een postkantoor was, dat voor die tijd aan alle eisen voldeed, kwam de directeur Van Twisk tot de overtuiging dat de bewoners van Bloemendaal hierbij wel ten achter gesteld waren en hij stelde alles in het werk om in deze toestand verbetering te brengen. In overleg met het Hoofd bestuur der Posterijen slaagde hij er in om in Bloemendaal een bijkantoor te vestigen en wel aan het Kerkplein, even om de hoek van de Bloemendaalseweg. Hiertoe werd een huis van de heer Staal gehuurd, dat met geringe onkosten tot kantoor werd ingericht; aan de voorzijde ervan werd een brievenbus geplaatst. Het beheer van het bijkantoor werd opgedragen aan Mejuffrouw C. K. C. W. van Oordt, naar ik meen de eerste vrouwelijke ambtenaar in ons land op het gebied der posterijen. Het voor deze functie vereiste examen had zij met 52

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 86