- 54 - Overveen naar Bloemendaal overgeplaatst en met enigen uit gebreid. De dorpen Overveen en Bloemendaal kregen nu elk hun bestel wij ken, waarvan de grens gelegen was bij Buiten- twist en Overbeek. Over het algemeen genomen stonden de postambtenaren bij de burgerij van Bloemendaal en Overveen—van hoog tot laag—goed aangeschreven. Dit bleek b.v. in de jachttijd, dan kregen directeur en bestellers van Mevrouw Luden-Van der Vliet van 'Koningshof' elk jaar heerlijke duinkonijnen ca deau. Zo ook hadden de brievenbestellers na afloop van hun dienst gratis vervoer met de omnibus van de Bloemendaal- Overveen-Haarlem Omnibus Maatschappij, waarvan de heer A. Koolhoven directeur was. In de keukens werden de be stellers vaak verfrissingen aangeboden. Een der beste bestel- wijken te Bloemendaal was wel die langs Wildhoef, Aelberts- berg tot de blekerij Bloemendaal's Begin van Smit naar de garenblekerij van W. F. van Hooff, vervolgens door de bossen van de Schapeduinen naar de Meerenbergse weg en de boerderij van Bulters aan de Bergweg. In de daarachter gelegen duinen stonden nog twee huisjes, welke bewoond wer den door jachtopzieners van de familie Van der Vliet. Veel bewoners in deze omgeving verhuurden 's zomers kamers, meestal aan dezelfde Amsterdamse families, die van zelf ook aan de brievenbestellers bekend waren. Het Bloemendaalse bos trok in de zomer vooral veel wandelaars; 'Klein-Zomer- zorg' van Kaatje Bitterberg en 'Groot-Zomerzorg'—toen nog hotel—werden dan druk bezocht; de z.g. Vijfhuizen en het koepelhuis van de oude familie Vader waren op de wan deling typische punten. Om nog even terug te komen op de vriendelijkheid van de ingezetenen, moet ik vermelden, dat ook de villa van de heer Arnold, nu hotel Duin en Daal, een van de beste huizen van Bloemendaal voor de brievenbesteller was. Hij mocht daar in de keuken komen en kreeg, naar ge lang het ochtend of avond was, boterhammen, die goed belegd waren of warm eten met een fles bier erbij. De huishoudster van de heer Arnold kwam dan in de keuken informeren hoe het smaakte en bracht meteen de brieven of gaf wel boodschap pen mede, waarvoor de post verder zorgde. Ik schreef al, dat de directeur behalve met de postzaken, zich ook belastte met het aannemen van abonnementen op dag- en weekbladen en het plaatsen van advertenties, waar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 88