73 eigendommen van het voormalige brouwersgilde, waaronder ook de Brouwerskolk met omliggende grond, beraamde nl. een plan om bij deze kolk een zanderij te openen. Zodra hiervan iets uitlekte, trad de toenmalige rentmeester van Elswout J. J. Janssen, met het gemeentebestuur in onderhandeling om te trachten dat gevaar voor de Elswoutse zanderij af te wenden. Janssen, voor theoloog opgeleid en volleerd in de tale Ka- naans, die hij in foutloos Nederlands tegenover een ieder be zigde, wist op 5 October 1859 met Haarlem tot een overeen komst14) te geraken, die inhield, dat het gemeentebestuur zich verbond om geen zanderij te openen of te laten openen op het terrein der Brouwerskolk onder Overveen, zolang de zanderij van Elswout in werking werd gehouden. De eigenaar van Els wout verplichtte zich het zand, dat voor de dagelijkse en voor af opgegeven buitengewone werken der stad nodig zou zijn, zonder enige betaling te vorderen, te laten weghalen. Zakelijke motieven redden zo een uniek plekje te Overveen van de ondergang De slopings- en dempingswoede in het Haarlem uit de 2de helft der 19de eeuw was oorzaak, dat buitengewone werken zich al spoedig voordeden. In een brief van 8 Februari 1867 verzoeken B. W. ongeveer 3000 kubieke ellen duinzand kosteloos te willen afstaan voor te verrichten werken in ver band met de gesloopte Schalkwijker- en Eendjespoorten en het Zijlhek en het slopen van de Nieuwpoort. Op 5 October van dat jaar waren 8000 kubieke ellen zand nodig voor het dempen van de Beek en de Raaks. Voor grondwerken in het Kenaupark werden op 8 Februari 1868 2000 kubieke ellen gevraagd. Eenzelfde verzoek op 22 Januari 1869 om 47000 kubieke ellen zand voor het dempen van de Achternieuwe- gracht (Parklaan) enz. enz. In de tachtiger jaren der vorige eeuw is de spoorbaan Haar- lem-Zandvoort aangelegd in een tijd van honderd dagen door de Haarlem-Zandvoort-Spoorweg-Maatschappij, de H.Z.S.M. De snelheid van de aanleg werd nog gestimuleerd door het feit, dat de zanderij, die te eniger tijd de spoorbaan zou moe ten kruisen, het tracée daarvan reeds dicht genaderd was. Was de spoorbaan aangelegd vóór de Zanderij vaart op het snijpunt was gekomen, dan zouden de kosten van de bouw ener spoorbrug voor rekening van de eigenaar van Elswout zijn, in het omgekeerde geval voor rekening der spoorweg-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 111