Mr ADRIANUS HENDRIK JACOBUS MERENS 17 October 1878 - 12 December 1952 Mr Adrianus Hendrik Jacobus Merens werd op 17 October 1878 te Haarlem geboren. Zijn vader, de notaris A. Merens Jzn hield zijn kantoor en woonde in het huis in de Jansstraat waarin tegenwoordig het Bisschoppelijk Museum is gevestigd. De jonge Merens bezocht de Lagere School en de Hogere Burgerschool te Haarlem; na zijn eindexamen kreeg hij les in Latijn en Grieks van den lateren Hoogleraar Dr K. Kuiper, toen leraar aan het Gymnasium en deed als extraneus ook eindexamen aan deze inrichting van onderwijs. Hij studeerde aan de Universiteit van Amsterdam, was daar lid van het dispuut 'Nicolaas Beets', en vestigde zich na zijn promotie op 2 Juli 1902 tot doctor in de rechten op het proefschrift 'Over het onderzoek naar den invloed der dronkenschap op de cri minaliteit' als advocaat en procureur in zijn vaderstad. Al spoedig werd hij medewerker van Mr Th. de Haan Hugenholtz, en na enige jaren mocht hij zich met dezen associëren. Na diens overlijden nam Merens Mr L. V. Hoog tot medewerker, later associé. Als jurist en advocaat had Merens een goede naam; hij was scherpzinnig, in zijn pleidooien onderhoudend, maakte veel werk van zijn zaken, en was uiterst precies, niet alleen daarin, dat hij bij de behartiging van de belangen zijner cliënten geen argument of middel oversloeg, dat voor hun zaak van belang kon zijn, maar ook in de zorg om slechts naar zijn overtuiging rechtvaardige zaken met behoorlijke middelen te verdedigen. Hij was dan ook bij de rechtbank zeer gezien. Reeds in 1907 werd hij benoemd tot Kantonrechter-plaats- vervanger in het Kanton Haarlem. Na het overlijden van Jhr Mr F. W. van Styrum werd hij rechtsgeleerd raadsman van Directeuren van Teylers Stichting. In 1913 koos de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur Merens tot plaatsvervangend voorzitter van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel en na het over-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 21