i6 Daarom vond men in hem ook dat treffende samengaan tussen opvallende bescheidenheid en onverzettelijkheid. Wie hem ontmoette, stond voor een mens zonder enige pretentie, de eenvoud zelve. Maar ging het om de waarheid van Schrift en belijdenis, ging het ten diepste om het Woord van God, dan zag men een heilig vuur in hem laaien. Dan spaarde hij nie mand; zijn ogen schoten vonken, en zijn machtige diepe bas stem deed denken aan de donder. Toch zwaaide hij de moker niet lang in zijn kleine handen. Hij was immers dienaar van het evangelie. Had hij moeten geselen, hij zou nooit nalaten de olie van Gods genadebeloften te laten druppelen in de open wonde, en hoe wonderlijk teer kon dan die donkere stem troosten. Zie, door deze 'dienst des Woords' heeft de gemeente Ds Siertsema liefgekregen, en door zijn trouw hierin waren de banden zo hecht geworden. Het is geen wonder, dat met name de jeugd zich sterk aan deze mens gebonden gevoelde. Toen Dr J. H. Bavinck van Heemstede naar Indië vertrok, was Siertsema de aangewezen opvolger als voorzitter van de Gereformeerde Jeugdcentrale. Van 1929 tot 1946 heeft hij deze functie bekleed. Heeft het zin in dit artikel al de commissies te vermelden, waarin Ds Siertsema zitting had? Laat ik me beperken tot wat hij naar buiten deed. Want deze predikant sloot zich niet maar op binnen eigen kerkelijke kring, maar greep iedere ge legenheid gaarne aan, om ook voor wijder kring van nut te mogen zijn. Zo was hij in de dertiger jaren bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de vereniging voor Volkenbond en Vrede. Was het hem maar enigszins mogelijk, dan liet hij het Leger des Heils niet vergeefs een beroep doen op zijn medewerking. In de bezettingsjaren was hij de eerst aangewezene uit onze kring om zitting te nemen in het plaatselijk convent van predi kanten, het zogenaamde Iko. In het laatst van de oorlogstijd heeft hij nog korte tijd het voorzitterschap bekleed. In die bange tijd heeft Siertsema, levend uit zijn geloof, zich een man van grote moed getoond. Onverschrokken ge tuigde hij tegen de anti-christelijke beginselen van het Natio- naal-Socialisme. Trouwens, reeds voor de oorlog had hij een brochure geschreven: 'De Kerk en de N.S.B.' Voor uit hun dienst ontslagen catechisanten trok hij naar de bezettings-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 38