assistent bij onze grote scheikundige Van 't Hoff, toen hoog leraar aan de Amsterdamse Universiteit. Dit physisch-chemi- sche milieu en het persoonlijke contact met Van 't Hoff zijn van bijzondere invloed geweest op zijn latere onderzoekingen. In 1889 werden de Rijkslandbouwproefstations in Neder land opgericht en het gelukte Holleman bij deze dienst ge plaatst te worden. Na korte tijd in Breda te hebben gewerkt en zich in Halle en Kiel verder voorbereid te hebben op zijn nieuwe werkkring, werd hij in September van dat jaar belast met de Directie van het te Groningen in te richten Rijksland bouwproefstation. Naast de vele beslommeringen, die de ver vulling van deze taak met zich bracht, vond hij nog tijd tot het verrichten van wetenschappelijke onderzoekingen, die zo danig de aandacht trokken, dat reeds in 1893 zijn benoeming tot hoogleraar in de anorganische en organische scheikunde als opvolger van Tjaden Modderman aan de Universiteit te Groningen volgde. Toen Lobry de Bruyn, sinds het najaar 1896 hoogleraar in de organische scheikunde aan de Universiteit te Amster dam, in Juli 1904 overleed, werd Holleman tot diens op volger benoemd. Hier bleef hij tot hij in 1924 op 65-jarige leeftijd, dus 5 jaar voor de daartoe gestelde termijn, zijn eme ritaat aanvroeg en zich in Bloemendaal in Huize Boekensteyn, Parkweg 7, vestigde. Al legde hij zijn werk op dat moment neer, zijn werkzaamheid bleef onaangetast. Als lid of voor zitter van commissies bleef hij zijn volle medewerking verle nen. Genoemd moge hier worden o.a. zijn voorzitterschap van de Commissie voor de Suikeraccijns, dat van de Commissie voor de organisch-chemische nomenclatuur van de Union In ternationale de Chimie pure et appliquée - een internationale Commissie dus - en zijn werk voor het Recueil des travaux chimiques des Pays-Bas, het tijdschrift, waarin de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging gelegenheid geeft aan de Nederlandse scheikundigen hun wetenschappelijk werk te pu bliceren. Hij was ook voorzitter van het Curatorium van de Stichting Recueilfonds, op zijn initiatiefin 1925 in het leven geroepen met het doel financiële steun aan de uitgave van dit maand blad te verlenen. Naast dit alles nam hij op 1 Mei 1928 het secretariaat van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 53