als opvolger van de kort tevoren overleden Prof. Dr H. A. Lorentz op zich. Van de meeste zijner functies deed hij eerst afstand in 1939, het jaar, waarin hij de tachtigjarige leeftijd bereikte. Maar zijn belangstelling in alles, waarmede hij te maken had gehad, bleef onverflauwd bestaan, niet het minst in de snelle ontwik keling der chemische wetenschap der laatste decennia, daarbij gesteund door een buitengewone helderheid en scherpte van geest, die hij tot de laatste ogenblikken van zijn leven heeft mogen behouden. Op het wetenschappelijke werk van Holleman moge hier slechts kort worden ingegaan. Wie daarin belang stelt moge naar de chemische tijdschriften, waarin dit reeds vroeger op uitvoerige wijze is geschied, worden verwezen. Een lange reeks van verhandelingen, meestal gepubliceerd in het hier boven genoemde Recueil en grotendeels tezamen met zijn tal rijke leerlingen bewerkt, getuigt van zijn werkzaamheid op dit gebied. Hier zij alleen gewezen op het uitvoerige onder zoek, dat als zijn levenswerk mag worden beschouwd en dat bekend is als 'de substitutie in de benzeenkern'. Een samen vatting dezer onderzoekingen tot en met het jaar 1909 legde hij neer in zijn boek: 'Die direkte Einführung von Substi- tuenten in den Benzolkern'. Dit werk levert het bewijs van de exactheid en de nauwkeurigheid, die Holleman's onderzoe kingen kenmerken. Voor zijn didactische eigenschappen getuigen zijn beide leerboeken, dat der Anorganische en dat der Organische Chemie, waarvan vooral het laatste, dat in niet minder dan negen talen werd vertaald, grote bekendheid verkreeg en aan studenten in de chemie van vele landen belangrijke diensten bij hun studie heeft bewezen. Sinds een aantal jaren liet hij echter de bewerking van nieuwe drukken dezer boeken aan jongere krachten over. Niemand zal het verbazen, dat aan een geleerde met een staat van dienst als de zijne talrijke onderscheidingen zijn te- beurt gevallen. Reeds in 1903 was hij benoemd tot lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen; hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, erelid van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging, van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, van de Société Chimique de France en van de Sociedad Espa- 26

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 54