M. H. GROENENDAAL 31 Maart 1883 - 13 October 1953 De heer Groenendaal heeft op 31 Maart 1953 de leeftijd der sterken mogen bereiken, doch is vrij spoedig daarna 13 Oct.) aan zijn familie en aan zijn vele vrienden en bekenden ont vallen. Dat hij zich gedurende zijn werkzaam leven veler achting en sympathie heeft weten te verwerven, is overduidelijk ge bleken bij de crematieplechtigheid te Westerveld: de grote aula was bijna tot de laatste plaats bezet. De heer Groenendaal is van geboorte een Haarlemmer. Hij heeft het met lager onderwijs moeten stellen en koos daarna het vak van typograaf. Hij had het geluk werk te vinden in een betrekkelijk kleine omgeving, waardoor zijn opleiding tot in de puntjes verzorgd kon worden. Hij leerde er inzien van hoeveel betekenis zulk een opleiding is en dat bracht hem ertoe toen hij bestuurslid was geworden van de Afdeling 'Haarlem' van de toenmalige Algem. Nederl. Typografenbond (nu: Grafische Bond), mede de stoot te geven tot de oprichting van de Typografische Studiekring in Haar lem. Ook werkte hij mede aan de totstandkoming van de Bond van Typografische Studiegezelschappen en was daarvan enige jaren bestuurslid. Als gevolg van het totstandkomen van een Collectieve Ar beidsovereenkomst in het Typografenbedrijf werd hij in 1914 gekozen tot Secretaris van de Districtscommissie, voor de werknemers. Hij bleef dit tot 1917. Zes jaren later vestigde hij een eigen boekdrukkerij te Haar lem, die hij tot bloei wist te brengen. Hij kwam al spoedig in het bestuur van de Federatie van Werkgevers in het Boek- drukkersbedrijf en is daarvan negen jaren Secretaris geweest (tot 1942). In 1946 deed hij zijn bedrijf over aan de Boek- en Handelsdrukkerij 'Planeta', waarvan hij uit liefhebberij tech nisch adviseur bleef. Maar zijn belangstelling bleef niet tot het typografische milieu beperkt. Zo maakte hij voor de S.D.A.P. van igïö tot 1935 deel uit van de Haarlemse Gemeenteraad en verrichtte als zodanig goed werk ten nutte van de Haarlemse bevolking.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 60